» Počítačové kutily » Modding »Domácí počítač - zdokonalování skříně, jednoduché a levné vodní chlazení

Domácí počítač - zdokonalování skříně, jednoduché a levné vodní chlazeníBude to o „pohotovostním“ počítači, který téměř neustále pracuje. Často nepřetržitě. Pracujte, procházejte internet, sledujte filmy nebo karikatury, nechte na noc stáhnout něco velkého, abyste strávili noční část dostupného provozu. Popsané zdokonalení na jedné straně (vodní chlazení) umožnilo systémové jednotce, aby byla mnohem méně hlučná a na druhou stranu (případ), byly vrozené malformace případu systémové jednotky vyloučeny. Ach, byla to jen báseň! Tlačítko Start na falešných panelech mělo významnou oblast a velkou hloubku. Nejmenší zkosení ji zaseklo v utopené poloze a chudá věc musela být vybrána stolním nožem. Konstrukce oken pro optické jednotky byla tak složitá, že by bylo úžasné, kdyby to fungovalo tak, jak má. Knoflíky byly umístěny na boku pohonu a uvnitř bylo několik plastových pák. Museli stisknout standardní tlačítko „vysunout“ zásobník s diskem. Tato tlačítka nevystoupila z kolektivu a v lisované poloze se také zasekla k smrti, a ani stolní nůž zde nebyl bezmocný. Vyzbrojeni baterkou a otevřením falešných dveří jednotky stiskněte tlačítko zevnitř.

Co bylo potřeba k práci.

Sada středně velkých stolních nástrojů, sada nástrojů a pájecí příslušenství (strukturální, elektrické). Tester, vysoušeč vlasů, skládačka šperků, malý plynový hořák, šroubovák.

Pozinkovaná ocel 0,5 mm, silikonové hadice, plechové mosazi různých tlouštěk pro tepelné výměníky, oběhové čerpadlo pro akvárium nebo stolní fontánu, souprava pro indikaci průtoku chladicí kapaliny a měření její teploty, dráty, spojovací prvky, malé věci.

Přední panel Bylo to maximálně zjednodušeno. Všechno pozlátko s potěšením bylo odtrženo, zbývající perforovaný pozinkovaný rošt byl považován za docela průmyslový design. Obzvláště když uvažujete o budoucím nasazení stolní systémové jednotky, kde to nebude příliš bezcitné oči.Aby se sokety a mechanika dostaly na místo, musela jsem pracovat se souborem, a také soket s dalšími USB porty vyžadoval slušné množství rozruchu. Namísto nestabilního tlačítka pravidelného startu, které také nemělo jiné připojení než na falešný panel, byl nainstalován drsný domácí KM-1. LED diody pro zapnutí a přístup k pevnému disku jsou z vnitřní strany taženy nylonovými pásky pro upevnění. Dříve byly plastové pouzdra LED diod lehce obroušeny, aby se rozšířil obraz záření. Aby byly lépe vidět ze strany.

Chlazení vodou - bez větrání tepla do venkovních radiátorů s foukáním. Místo nich - značný objem nádoby s vodou. Jeho plocha stěny je dostatečná pro pasivní chlazení. Obecně schéma chlazení vypadá takto.

Výměníky tepla namontované na horkých čipech vyráběné samostatně snadná technologie pájení. Zahrnuty pravidelné montážní radiátory.

Podobný tepelný výměník se vyrábí a instaluje na velký čip severního mostu. Samostatně jsem se musel pohrávat se zdrojem energie, byl také přepracován pro vodní chlazení. Nechal na to jen malý ventilátor, zapnutý, na napětí 5 V. To se otáčí úplně tiše, motor pevného disku pracuje hlasitěji. Úkolem ventilátoru je vyfukovat teplý vzduch z krabice napájecího zdroje, jinak tam stagnuje, ohřívá komponenty a snižuje jejich životnost a spolehlivost jednotky jako celku.Pro zkoušky v terénu byl sestaven zjednodušený chladicí systém, který pracoval asi dva měsíce. Chladič kapacity systémové jednotky byl standardní 3 l skleněná nádoba. Když počítač pracoval nepřetržitě a pokojová teplota byla 22 ... 24 ° C, teplotní senzory zabudované do čipů nevykazovaly vyšší než 40 ° C. Teplota chladicí kapaliny byla o něco nižší. Obecně je chladicí systém, i když je tak extrémní jednoduchost a levnost, docela funkční a vykazuje dobré výsledky.Téměř úplná absence hlučného chlazení ventilátorů výrazně snížila hluk pracovního počítače jako celku. Hlavními zvuky byly tiché hučení motoru vodního čerpadla a nejhlasitěji pevný disk. Zvuky jeho života se staly naprosto slyšitelnými, periodicky vrzal a vrzal, motor točil disk rovnoměrně bzučí. Vibro oddělení HDD od plechové skříně na radu kolegy Pronin se podařilo trochu snížit jeho hluk. Zde byl pevný disk vyjmut z běžné přihrádky a obrácen položen na spodní část systémové jednotky. Bylo možné jej umístit relativně volně na dno, pečlivě vytvarovat dráty systémové jednotky do svazků a vložit přebytek do volných přihrádek pro jednotku DVD a pevné disky. Čtyři měkké vysoké nohy byly odlity ze silikonového tmelu na víku Winchesteru. Poté, co tmel ztuhl, byly nůžky vyrovnány na výšku.Výměník tepla byl svařen z pozinkované ocelové střechy. Jeho plochý design byl diktován umístěním na dřevěné stěně jako parní topné těleso. Kromě toho je takový tvar snadno vyrobitelný, všechny detaily konstrukce jsou pravoúhlé - je snadné je vyrobit vyříznutím běžnými nůžkami na kov, po výrobě není mnoho odpadu.Objem nádrže udělal trochu zbytečné, byla to nehoda, kapacita tří nebo čtyř zkušebních třílitrových plechovek bude fungovat perfektně. To je 10 ... 12 litrů. Šířka kontejneru je taková, že se do ní vejde ručně. To může být užitečné při hypotetické nouzové nebo preventivní údržbě. Počáteční instalace navíc zahrnuje drcení s nasazováním hadic na armatury. Aby se zabránilo „nafouknutí“ plochých stěn relativně velké oblasti, jsou zevnitř zevnitř stěny spojeny „rozpěrkou“.

Nádrž byla vyrobena ze čtyř hlavních částí - hlavní části, dna, víka a krku. Hlavní část je ohnuta ze zametacího proužku. Kromě toho byla provedena pájení okrajů pláště o šířce 25 mm. Pájel se běžným olověným PIC (levnější), ohříval místo pájení malým plamenem plynového hořáku.Tavivo se používá speciálně pro pájení měděných vodovodních trubek. Jedná se o šedou pastu s přídavkem nejmenších částic pájky, která je navržena pro pájecí tok cínu a mědi, ale také dobře funguje s olovem. Můžete vyzkoušet i jiné anorganické tavidla, jako je pájecí kyselina (chlorid zinečnatý). Hlavním problémem při pájení je deformace zahřáté části plechu, tento jev lze snížit častým technologickým upevněním povrchů před pájením, prací s malým plamenem nebo rychlou prací s výkonnou, dobře zahřátou páječkou. Tavidlo (kyselé) by se mělo umýt okamžitě po pájení teplou vodou.Hrdlo nádrže by mělo být dostatečně široké (ruční) a mělo by být zcela pevně uzavřeno, aby se zabránilo odpařování chladicí kapaliny. Například asi jedna a půl sklenice vody se odpařuje za týden z otevřené nádoby. Podařilo se nám vyrobit vhodný cínový krk s plastovým víčkem z řezání plechovek ze suché dětské stravy. Horní strana plechovky s výškou asi 20 mm je oříznuta, okraj je zarovnán, očištěn od barvy a připájen k víku nádrže. Samotná díra je vyrobena z vnitřku pájeného krku - po celém průměru budoucího otvoru je vyvrtáno několik děr, propojky mezi otvory jsou řezány stranou plochého pilníku, ostré hrany jsou lemovány půlkruhovým pilníkem.
Na nádrži jsou také namontovány závěsné uši a dvě trysky pro připojení k chladicímu systému. Nádrž je omývána zbytky tavidla, zkontrolována na netěsnosti, sušena, odmaštěna benzínem a natřena dvěma vrstvami šedého smaltu. Po úplném zaschnutí nainstalován na místě servisu. Spodní část nádrže spočívá na malém stojanu.

Pro pohodlnou indikaci provozu chladicího systému je nainstalována průhledná vodní točna s dálkovým ukazatelem teploty chladicí kapaliny. Průhledná jednotka s teplotním čidlem je instalována v nejteplejším místě v proudu - na výstupu ze systémové jednotky. Větrník je vyroben ze žlutého plastu, který je vysoce světelný v ultrafialovém (UV). Do průhledného bloku je zavedeno protisvětlo - na jeho okraji je vyvrtána slepá díra, do které je UV LED nalepeno UV lepidlem.LED je napájena ze standardního +5 V přes odpor omezující proud 360 ... 390 Ohmů. LED je připojena standardní čtyřkolíkovou zástrčkou odebranou z vadného pevného disku.

Vzdálený modul pro zobrazování teploty byl umístěn na vhodném místě na systémové jednotce na malém panelu vyříznutém z galvanizované oceli. Otvor pro instalaci zařízení a zaoblené rohy jsou vyříznuty oblíbeným nástrojem - klenotnicí. Panel je upevněn dvěma šrouby M3.Na boční povrch systémové jednotky byla pomocí nylonových popruhů instalována průhledná jednotka s točnou. Pro ně jsem musel vyvrtat díry poblíž základní desky. Abych to neodstranil, položil jsem místo vrtání kousek cínu. To neumožnilo poškození desky vrtákem a zabránilo proniknutí kovových pilin dovnitř.

Systémová jednotka je instalována na speciální polici pod stolem vedle nádrže na zdi. Uvnitř nádrže jsou na tryskách oblečeny dva kusy silikonové hadice - jeden volně visící pro vypouštění, druhý je autentičtější a připojený k ponornému čerpadlu poblíž dna nádrže.Standardní USB konektor čerpadla je přerušen, napájecí kabel je navlečen do otvoru propíchnutého v měkkém plastovém krytu nádrže a je vybaven „interním“ napájecím konektorem, jako je LED ze starého nevhodného „pevného disku“. Díky tomu nebudete moci na vnějším konektoru USB zabírat další připojení, což zajistí spolehlivější důležité připojení.

Všechna elektrická a hydraulická připojení jsou provedena, nádrž je téměř zcela naplněna vodou. Objednávku, můžete to zkusit.

Závěry, způsoby zlepšení.

V důsledku této práce byl získán pohodlný a velmi tichý stacionární osobní počítač pro dlouhodobou nebo nepřetržitou práci. Všechny „horké“ komponenty systémové jednotky jsou řádně chlazeny - maximální teplota součástí v plné konfiguraci klesla na 30 ... 35 ° C, chladivo se zahřívá na teplotu 2 ... 3 stupně nad pokojovou teplotu. Hladina hluku je zcela neslučitelná s běžným chlazením vzduchovým „ventilátorem“.Pokud sedíte na pracovišti, stále uslyšíte malé bzučení čerpadla a motoru pevného disku, pak tři kroky od stolu je velmi obtížné tyto zvuky rozlišit v běžném tichu vesnice.

Výkon chladicího systému je dobře a pohodlně řízen.

Celý systém je velmi levný, zejména pokud použijete kontejner z železářství místo domácího a opustíte zakoupený talíř s teploměrem.

Můžete však určit několik relativně jednoduchých způsobů, jak vylepšit zařízení.

Jako nosič tepla se vyplatí používat vodný roztok antiseptika, čímž se zabrání hromadění jednoduchých řas ve vodě. Antiseptikum by mělo být bezpečné pro člověka (pravděpodobné odpařování), levné a běžné (obecný koncept), nemělo by být agresivní vůči částem vody. Levné alkoholické lékárenské alkoholové roztoky jsou považovány za pravděpodobné kandidáty na přidání do vody.

Namísto ukazatele teploty můžete použít podobný ukazatel s průtokoměrem vody. To poskytne více dat pro analýzu, indikátor takového zařízení vypadá pokročilejší.

Levné čerpadlo vyrobené v Číně trochu, ale bzučení. Tento hluk, jak říkali, je tišší než hluk motoru HDD, ale je to rezerva pro zachování ticha - můžete zkusit použít vodní čerpadla dražší.

Cesta je jednoduchá, ale drahá - namísto bzučení mechanického pevného disku použijte tichý „pevný stav“.

Babay Mazay, březen 2019
8.2
8
8

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
8 komentáře
Host Nikolay
Vložil jsem topnou baterii na 8 částí, hliník. mnohem hezčí. spoje vazovskimi černé hadice a tvarovky pro kov. Spojil jsem vodní bloky s vodovodním konektorem, ten s kovovým opletením na hřebenu. a samozřejmě oběhové čerpadlo. nejhlučnějším komponentem je nyní HDD.
Autor
Toto je samozřejmě perfektní volba.
nebyly tam žádné velké hliníkové radiátory
Frézoval jsem na dané velikosti!
Autor
No, kus železa, a dokonce i žebrované, bude pro sklo tepelně vodivý. Radiátory jsou obvykle také měď - je to ještě lepší. Žebra vody (například automobilů) jsou však velmi malá - pro foukání. Takový radiátor bude pracovat o něco lépe než jednoduchá nádoba stejného objemu ze stejného materiálu. Pasivní chlazení je určitě dobré, jak jsem to chtěl udělat, ale pro systém s gravitační vodou (termosyphon) bych musel vyrábět hadice s velkým nevyhovujícím průřezem a neexistovaly žádné velké hliníkové radiátory.
Radiátory bohužel vyžadují proudění vzduchu - jejich kapacita není velká
V tomto konkrétním případě - to není pravda!
standardní skleněná nádoba 3 l. Když počítač pracoval nepřetržitě a pokojová teplota byla 22 ... 24 ° C, teplotní senzory zabudované do čipů nevykazovaly vyšší než 40 ° C
Myslím, že chladič chladí banky efektivněji. Pro součásti počítače a 70 stupňů neexistuje žádný limit (kromě pevného disku). Udělal jsem úplně pasivní chlazení, bez fanoušků a dropsy, fungovalo to perfektně! úsměv
Autor
Bohužel, radiátory budou vyžadovat proudění vzduchu - jejich kapacita není velká, a to jsou ventilátory a nadměrný hluk. Velká kapacita nemá čas se zahřát. Určitě máte v něčem pravdu, rozložená konstrukce s hadicemi a dráty je zranitelnější, pravděpodobnost jejího poškození je vyšší.Jeden může jen doufat v úspěšné umístění - struktura je zvednutá z podlahy, čelem ke zdi. Mop a nohy nezasahují.
pokud si to rozmyslíte na serveru ... můžete dům vytápět xaxa
Stavíme větrné mlýny, krmí kryptoměnové farmy, odstraňujeme teplo a zahříváme chatu. Kapání peněz a kretén teplé
Nějaký chladič, automobil, z klimatizace atd. Bych nalepil přímo na boční stěnu počítače, aby trubky nezůstávaly mimo pouzdro. A potom, po tom všem, myš běžela, ocasem zamával a jo! úsměv

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...