» Elektronika » Napájecí zdroje »Vodou chlazený napájecí zdroj osobního počítače

Vodou chlazený napájecí zdroj osobního počítače

Vodou chlazený napájecí zdroj osobního počítače


Existuje několik důvodů, proč vybavit systémové jednotky osobních počítačů vodním chlazením. Jedním z nejdůležitějších je snížení nebo úplné odstranění hluku fanoušků vyfukujících radiátory. U domácích domácích počítačů je v některých případech práce nepřetržitě důležitá - bzučení v práci je velmi nepříjemné. V systémové jednotce je několik horkých míst, která vyžadují chlazení, a pokud výměna chladiče ventilátorem s ventilátorem s výměníkem tepla vody pro centrální procesor a několik velkých CHIP není nijak zvlášť obtížná, je upgrade jednotky napájení velmi vzácný.

Následuje popis takové přepracování pravidelného spínaného napájecího zdroje pro systémovou jednotku domácího počítače. Za tímto účelem byl namísto velkého ventilátoru instalován vodní výměník tepla vlastní konstrukce, na který byly přeneseny všechny výkonné tranzistory a diodové sestavy ze vzduchem foukaných radiátorů. Mělo by být řečeno, že kromě prvků umístěných na radiátorech jsou pulzní transformátory a tlumivky také zahřívány ve spínaném napájecím zdroji. Generál je trochu fouká. Mělo by být zřejmé, že odstraněním ventilátoru je zbavujeme tohoto chlazení, avšak pozorování dlouhodobě fungujícího zařízení ukázalo, že kovová skříň zařízení se velmi mírně zahřívá, z čehož byl vyvozen závěr, že tento způsob provozu je ve stávající konfiguraci přípustný.Na fotografii - typický PSU bez horní poloviny pouzdra. Rozložení fanoušků učebnice, co mohu říct. Spravedlivě by se mělo říci, že v přírodě existují zdroje energie speciálně navržené pro použití s ​​vodou nebo pasivním (obrovská stěna chladiče bez ventilátorů) chlazení - všechny topné prvky v něm jsou přitlačovány proti jednomu stěnovému chladiči. Musíme pracovat s tím, co máme.

Demontáž běžných radiátorů

Napájení je bohužel mimořádně kompaktní, jeho výkonné prvky přiléhají k velmi delikátním prvkům a při demontáži je velmi jednoduché poškodit je - jakékoli vynaložené úsilí, rozpadnutí nástroje nebo něco podobného. Kromě toho velmi husté pájení „zdola“, kde však musíte ovládat silnou páječku. Zdá se, že jednotka není v zásadě určena k opravě.Jedním slovem, přesnost a přesnost znovu.Není těžké říci, jak jsou prvky namontovány na chladiči - všechny jsou nastaveny podle šablony, nohy všech prvků jsou navlečeny do požadovaných otvorů a vše je utěsněno. Jak to všechno dokázat, je otázka. Bohužel taková užitečná věc, jako je odpájecí čerpadlo, nebyla po ruce, ale zdá se, že ani vysoká hustota instalace mu nedala šanci. Společné odstranění bloku se 17 rozloženými nohami bez pájení všeho kolem je poněkud obtížné. Musel jsem se mechanicky rozdělit na komponenty diodových sestav po třech nohách. Tyto lze snadno odstranit. Naštěstí se na spojovacích prvcích na desce naštěstí vytvořila jakási chodba, kde bylo možné jednat s čepelí z pily na kov. Poté, co odřízl víčka šroubů, zastrčil tyto TO-220s plochým šroubovákem a jeden po druhém ho odstranil ze zbytku šroubů. Po rozřezání každého prvku opatrně vyfukujte desku stlačeným vzduchem.Na druhou stranu byly tři prvky, dva také v TO-220 a jeden větší. Sestavy diod jsou taženy zády k sobě skrz desku chladiče, ale to nezmění potíže - radiátor má také závit a musíte odříznout víčko na jedné straně a matici na straně druhé.Nakonec bylo možné odvíjet chladič samotné části nízkého napětí. Pojďme k vysokému napětí, je to jednodušší - pouze tři prvky.

Voila! Radiátory s připojenými prvky byly odstraněny, všechny malé věci kolem byly živé a dobře, tiskové podložky byly uspořádány.


Výroba vodního výměníku tepla

Vytvořil technologie testována na výrazně menších výměníků tepla pro procesor a čip grafické karty a pevně připevněné místo běžného ventilátoru na krytu jednotky. Všechny šrouby jsou připájeny ke spodní části tepelného výměníku tak, aby mohly být utaženy na jedné straně. Jedna sada šroubů je navržena pro zajištění samotného výměníku tepla, druhá pro stlačení přídržných prvků desky. Vnitřní struktura tepelného výměníku a je připravena, na obrázku níže.

Ve smontovaném tepelném výměníku jsou uvedeny délky šroubů a přebytek je odříznut. Upevňovače tepelného výměníku jsou namontovány na uších skříně zdroje napájení. Z kusu tlustého plechu getinaksovoy se montážní upínací zařízení k tepelnému výměníku. Po montáži byl držák getinaxu potažen nitrolakem - materiál je velmi porézní, respektive hygroskopický. Malování nebo lakování překrývá póry a neutralizuje tuto nevýhodu, i když v tomto případě je to spíše dobrý tón.Instalace

To vše sjednocujeme do jediného designu. Místo každého prvku pájeného z napájecí desky jsme pájeli jakýkoli prodlužovací kabel - kus drátu dostatečného průřezu. V této fázi je důležité označit každý drát, protože při pájení konců nebude deska s „hroty“ viditelná. Moje dráty jsou takto označeny - tři dráty z každého prvku jsou sloučeny do skupin s jednorázovým plastovým potěrem, každý vodič ve skupině je označen kusem barevné termosky. Nejlepší způsob je zdaleka, když máte velký výběr montážního drátu a můžete si vybrat kousky s různými barvami izolace.

Neublíží vám několik velkých fotomontáží.

Nízkonapěťová část je vysokonapěťová - vodiče vyžadují značný průřez. Součástí mých drátů je silný drát vinutí izolovaný od tepelného potrubí. To vám umožní uložit velký průřez a současně zapadnout do pravidelného otvoru na desce, i když dráty jsou poměrně tuhé, což komplikuje instalaci.

Všechny prvky vyžadující nucené chlazení jsou umístěny na vodní výměník tepla přes slínovou podložku. Těsnění je poměrně silné - obvykle bylo nutné jej rozdělit čepelí na dvě nebo tři vrstvy, zde byla pro větší spolehlivost slída ponechána v původní podobě.Pod těsněním a v každém případě zařízení je KTP-8 potažena tenkou vrstvou. Každé zařízení je opatřeno alkoholovým fixem a celá sochařská skupina je pokryta dvěma vrstvami tenkého silikonového koberce, aby se neutralizovaly malé odchylky tloušťky pouzder. Vrstva silikonového těsnění se ukázala být asi 1 mm.

Na elastické těsnění, upevňovací šrouby - M4, podložky, zátky, vše je jako u lidí, je položena pevná deska getinaxu. Po pečlivém vytáhnutí závěrů je možné a nutné zkontrolovat stupeň stlačení prvků. Všechno se ukázalo být v pořádku, každá budova byla více či méně lisovaná, dezertéry a deviatory tahu nebyly nalezeny. Umístíme sestavu chladiče na místo servisu a přistoupíme k zapojení závěrů.

Závěry byly vytvořeny jakýmkoli způsobem ve tvaru písmene S, takže po všech dávkách se mohl chladič pohybovat v určitých mezích. Obecně byl kus železa prakticky na svém místě a mluvíme o 10 ... 15 mm, které jsou potřebné pro orientaci a instalaci do smyček od běžného ventilátoru. Instalace je obvyklá, potřebné tři dráty byly uvedeny do oběhu - technologická plastová svorka byla odříznuta, byly vytvořeny dráty, byla stanovena jejich délka, přebytek byl odříznut. Konce byly očištěny od izolace, pocínovány, připájeny k požadovanému terminálu prvku, izolované kusem termotrubky předem upravené na drátu. A tak 24krát, ale kam jít?

Nakonec opatrně vyfoukněte blok v různých polohách stlačeným vzduchem. Oblékáme horní část krytu napájecího zdroje, zevnitř vkládáme šrouby výměníku tepla do okvětních lístků na těle, podložek, zátek, matic.Závěry

Napájení funguje dobře, kovová skříň se zahřívá sotva znatelná. Nicméně nepředpokládám, že takový návrh doporučím pro opakování - práce vyžaduje značné množství elektrické instalace a je spojena s vysokým rizikem poškození poměrně drahého zařízení. Kromě toho blok, původně nevhodný k opravě, otočí obecně ďábel ví co.

Babay Mazay, leden 2019
6.3
5.5
4.6

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
10 komentáře
Autor
díky, díky.
Závity na desce řadiče?
Ne, mám na mysli závity v otvorech po obvodu pouzdra, při pohledu ze strany desky.
na víku vytvořte na rozích skvrny silikonu
Někdy musíte opravit a otestovat disky jiných lidí, takže vaše metoda není pro mě příliš vhodná. úsměv
Autor
Závity na desce řadiče? Myslím, že bych otočil pevný disk vzhůru nohama, na víku vytvořil na rozích skvrny silikonu, měkké nohy a položil ho na spodní část pouzdra. Pokud systémová jednotka nijak zvlášť neomítá, bude to tak roztomilé. Nevadí ti to?
Budu používat, díky!
Jen mějte na paměti, že vlákno tam je složité! úsměv
Autor
Hmm ... A opravdu. Budu používat, díky!
Nebo komplexní opatření k izolaci vibrací.
Natáhl jsem (ne velmi) měkké gumové trubice (můžete použít lékařský postroj) do přihrádky optické jednotky, jen jsem na ně nasadil HDD, poté, co zašrouboval šrouby odspodu tak, aby HDD neklouzl.
Autor
Zajímavé řešení, díky. Ano, pasivní zářič je skvělá věc, zejména pokud zdroj tepla není soustředěn na malé oblasti a není vyžadována silná mobilita. Ticho z „tohoto místa“ je perfektní, z kouta mého oka jsem viděl tovární budovy pi-sishniků úplně z takových radiátorů, teplo se přivádí pomocí sady tepelných trubek. SMD také viděl.

Mým cílem nebylo získat rekordní elektrické parametry, ale ticho, a tady jsem narazil na nepříjemný okamžik - přepnutím celé systémové jednotky na chlazení vodou jsem slyšel, jak pevné disky fungují perfektně.Obecně tam mají svůj vlastní život - vrzající, vykukující a samozřejmě stálý hukot vřetenového motoru. Bohužel, medicína je zde zjevně bezmocná, pouze použití nosičů v pevném stavu. Nebo komplexní opatření k izolaci vibrací.
"Chodby" stěží pro ventilaci - ventilátor nahoře stál nahoře
Potkal jsem PSU s SMD montáží na spodní stranu desky.
Případem není počítač, ale jednotka PSU, jedná se o velmi odlišné věci!
kovové pouzdro nástroj velmi mírně se zahřívá
úsměv
Systémová jednotka s popsaným PSU pracuje nepřetržitě déle než týden, teorie spolehlivosti je na naší straně.
Normální PSU fungují roky! úsměv V minulém století, kdy nebyly k dispozici vysoce výkonné PSU, jsem vyfrézoval radiátor (500 X 220 X25) jako počítačovou střechu, na radiátor, na stojany, dvě desky PSU (synchronizované pomocí relé), vyjmul jsem silové prvky téměř stejným způsobem, fixoval je přes tepelné podložky na střeše je radiátor. Při maximálním zatížení (testy), topení bylo sotva cítil dlaně mé ruky, já jsem ani začal měřit teplotu! úsměv
Autor
Případem není počítač, ale jednotka PSU, jedná se o velmi odlišné věci! "Chodby" jsou stěží pro ventilaci - ventilátor dmychadla stál nahoře a ne na boku. Těsné upevnění na dně? Měl jsem na paměti hustotu trasování a velké kontaktní podložky pro silné vodiče často sousedí s nejtenčími stopami a mezera je velmi malá. Je velmi dobré, že souhlasíte se svým kolegou - nemyslel jsem tím hlavní funkčnost změny, ale udržovatelnost. Není také vysoká v originále, po kterém je dvakrát obtížné se dostat k instalaci. Jedna věc je dobrá, opravujeme opravdu napájecí zdroje vlastních počítačů? Systémová jednotka s popsaným PSU pracuje nepřetržitě déle než týden, teorie spolehlivosti je na naší straně.
kovové pouzdro zařízení se velmi mírně zahřívá
Setkal jsem se docela hodně PSU s spálenými výstupními tlumivkami, zatímco skříň počítače se velmi mírně zahřívá!
Naštěstí se na palubě prvků na palubě vytvořila jakási chodba
Ale ne pro ventilaci
velmi husté pájecí "spodní"
?
Nicméně nepředpokládám, že takový návrh doporučím k opakování
blok se obecně otočí ďábel ví co.
Ale úplně souhlasím s posledními dvěma frázemi! úsměv

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...