» Elektronika » Arduino »Kutilství: Fijibot - čtyřkolový robot na Arduinu s funkcí samonakládací

Kutilství: Fijibot - čtyřkolový robot na Arduinu s funkcí samonabíjecí práce

Robot Fijibot je jedinečný v tom, že je sám schopen nabíjet ze světelného zdroje, a navíc ho hledá sám. Láhev z nápoje na Fidži byla použita jako tělo pro robota, a proto robot dostal své jméno. Robot je nainstalován jako řídicí jednotka Arduino Uno, síla solárního panelu je 6 voltů a další prvky najdete v psacím stroji pro děti na ovládacím panelu.
Kutilství: Fijibot - čtyřkolový robot na Arduinu s funkcí samonabíjecí práce

Materiály a nástroje pro výrobu robota:
- jakákoli plastová láhev o objemu 1,5 l;
- starý stroj na ovládacím panelu;
- sada Arduino Proto Shield;
- softwarový balíček Arduino Uno;
- spojovací kontakty (sada);
- Sada propojek typu Žena / Žena;
- 6 V solární panel;
- dvě paralaxová serva (nepřetržitá rotace);
- dvě standardní serva typu Parallax 4-6VDC;
- Kolizní senzor Parallax Ping Sensor;
- držák na čtyři AA baterie;
- držák na 9V baterii;
- čtyři fotorezistory;
- čtyři držáky pro LED;
- čtyři odpory na 10 K ohmů;
- jedna mikro 1A dioda 1N4001.

Z nástrojů, které budete potřebovat: páječka s pájkou, kleště, dremel, boční frézy a další nástroje.

Proces montáže robota:

První krok. Robotické mozkové zařízení
Mikrokontrolér Arduino Uno je pro tento robot nejvhodnější, protože je navržen pro malé projekty a programován pomocí C ++.

Robot má čtyři serva, jedno ovládá kola, jeho úkolem je neustále otáčet kola. Druhé servo je potřeba pro ovládání hlavy robota, jsou na něm nainstalovány kolizní senzory. A další servomotor ovládá osu robota a nutí jej, aby se otáčel.

Je důležité pochopit, že deska Arduino Proto Shield bude umístěna v láhvi, takže musíte vytvořit elektrický obvod tak, aby bylo vhodné připojit a odpojit různé senzory, serva a další. Pro tyto účely je deska Proto Shield se všemi potřebnými kontakty Adafruit dokonalá. Kontakty by měly být pájeny na obrazovku Proto Shield a všechny prvky by měly být propojeny propojkami.

Ve střední části desky jsou dva kanály, které jsou připojeny k +5 V a GND. Na pravé a levé straně těchto kanálů jsou vidět kolmé panely. Jsou potřebné k propojení 5 odtržených kontaktů mezi kolmými panely a dvěma kanály. Odtud budou servomotory přijímat energii i řídicí impulsy.

Když se podíváte na fotografii níže, můžete vidět, že konektory dodávané s Proto Shield nejsou připájeny na druhou stranu digitálních výstupů a na analogové kontakty. To musí být ponecháno tak, jak je, pájením vodičů přímo k panelu.

Musíte také připojit vodiče k výstupům PWM (pro servopohony) ak analogovým pro fotorezistory. Ke každému fotorezistoru přidejte jeden odpor 10 K.

Na desce Proto jsou kolíky 7 a 9, musí být připojeny k kladným kolíkům červené a zelené LED.

Aby robot se čtyřmi servy a Arduino fungoval normálně, jsou zapotřebí dva zdroje napájení. Mikrokontrolér vyžaduje napájení 9V. Senzory kolizí a serva budou napájena čtyřmi AA bateriemi, které jsou připojeny k 6V solárnímu panelu.
Aby se zabránilo zpětnému proudu mezi solárním panelem a baterií, musí být v obvodu instalována dioda.

Krok dva Příprava senzoru
Fotorezistory jsou namontovány na plošinu pomocí držáků. To vám umožní rychle je odstranit během montáže nebo zdokonalování robota. Jeden konec propojky žena / žena je připojen k fotorezistoru a druhý konec k desce Proto Shield. Gumová těsnění zabraňují riziku zkratu.
Krok tři Sestava podvozku
Pro výrobu podvozku bude potřeba dětské auto na ovládacím panelu. Je třeba ji rozebrat a ponechat pouze ty prvky, které jsou na fotografii viditelné. Přední náprava se bude muset otáčet pomocí servomotoru.

Oba prvky (přední a zadní náprava) jsou namontovány v plastové lahvi, proto jsou v ní vyříznuty otvory potřebné pro velikost. Nyní zbývá pouze propojit vše jako na fotografii.


Krok čtyři Proces programování
Hlavním úkolem, který musí robotický kód provést, je vyhledat zdroj světla a nabít jej. K vyhledání světelného zdroje se používají čtyři fotorezistory. Programová smyčka by měla porovnat, kde je světlo jasnější, a pak by k tomu měl robot jít.

Aby se zabránilo pádu robota, měl by každý cyklus kontrolovat překážky každých 30 palců. K získání těchto informací se používá ultrazvukový senzor. Pokud robot detekuje překážku, musí se zastavit, rozhlédnout se a vybrat nejlepší cestu.

Krok pět Poslední fáze montáže
Poté, co je robot naprogramován, lze jej konečně sestavit a otestovat. Chcete-li robota otestovat, musíte v místnosti vytvořit několik světelných zdrojů různého jasu a vytvořit překážky v cestě k nim. Robot musí dosáhnout nejjasnějšího světelného zdroje, aniž by narazil na překážky.


Samozřejmě existuje mnoho dalších možností, pokud jde o vylepšení robota. Můžete k tomu přidat celou řadu funkcí, zde vše závisí na touze a představivosti mistra.

proshivka-diy-fijibot.rar [1,85 Kb] (počet stažení: 201)
9.8
9.8
10

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...