» Elektronika » Arduino »Stolní hodiny od psacího stroje

Stolní hodiny od psacího stroje

Stolní hodiny od psacího stroje

Jsem rád, že vás opět vítám. Opravdu se mi líbí displeje Arduino typ OLED. Konkrétně malý s úhlopříčkou 0,96 palce s rozlišením 128 x 64 pixelů. Pokud se podíváte na moji stránku na tomto webu, najdete mnoho různých projektů s tímto displejem. Zařízení, jako je voltmetr nebo ampérmetr s takovým displejem, jsou samozřejmě kompaktní, ale používají se jen zřídka a je vhodnější použít hotový multimetr prodávaný v jakémkoli obchodě s rádiem. A já chci své domácí stál na stole a potěšil oko, s každým pohledem na ni, každý den. Hodinky jsou proto nejlepším řešením. Měl jsem mnoho možností pro hodinky s tímto displejem, na Arduino, na Attiny85, na bateriích, napájených přes USB, s podsvícením, s teploměrem atd. Atd. Všichni však měli určité nevýhody: nestabilní jídlo, ošklivý případ, nedostatek paměti k implementaci funkce zobrazení data (Attiny85). Ale v důsledku mnoha pokusů a omylů jsem našel optimální řešení pro mé žádosti. Tentokrát použijeme:

- Psací stroj Modarri
- Arduino Pro Mini 5v 16 Mhz
- DS28B20 (digitální teplotní senzor)
- WS2812 (adresa LED pásek)
- USB-TTL (vyplnění náčrtu)
- OLED 0,96 128x64
- Tlačítka
- deska plošných spojů
- Rezistor 4,7 kOhm
- Keramický kondenzátor 104, 2 ks
- Plech z plastu o tloušťce 1 - 2 mm
- spojovací vodiče
- USB kabel
- Lepicí pistole
- Olejové těsnění a vše, co potřebujete pro pájení

Krok 1 Volba bydlení.
Po dlouhých a bolestných pokusech vytvořit pouzdro na hodinky, které se mi líbilo, jsem se rozhodl hledat základ pro pouzdro na mých (a nejen na mých) policích. Viděl jsem auta, která se mi líbí. Jsou to malé, dobře vyrobené, s pryžovými koly a tlumiči Modarri autíčka


Tato společnost má širokou škálu produktů. Auta jsou pro každý vkus a barvu. A co je nejdůležitější pro nás, mají místo pro kontrolu prstů. A je to skvělé pro naši malou obrazovku. Našel jsem tři modely:
Můžete si vyrobit takové hodinky od kohokoli jiného, ​​ale ostatní se mi líbí, ostatní se mi líbily černé. Také mnoho částí stroje je zaměnitelných, můžete je sestavit podle libosti.Podle mého názoru je to skvělý případ, který je upravený, vypadá krásně a je zde dostatek místa pro elektroniku.

Krok 2 Příprava obrazovky.
Naše obrazovka je malá, ale roztomilá je grafické zobrazení. Z funkcí je třeba zdůraznit, že každý pixel je nezávislou LED. OLED znamená organickou světelnou diodu. Pro připojení se používají 4 dráty. VCC (kladný napájecí vodič, může být napájen z 5 nebo 3,3 voltů), GND (záporný napájecí vodič), SCL a SDA (připojeno k Arduino). Připojení k Arduino je prostřednictvím sériové asymetrické komunikační sběrnice I2C. Samotný displej vypadá takto:


Pájejte dráty na všechny 4 kontakty, je lepší použít vícebarevné dráty a zapsat, které vedou ke kterému kontaktu:


Aby vnější obrazovka nezkazila celkový vzhled, uděláme pro ni malý případ. Pro tento případ je vhodný malý list tenkého plastu. Kvůli hodinám jsem obětoval papírnictví:


Bylo to ideální pro předložení případu. Podle následujícího schématu jsme vyřízli malé pouzdro z plastu:


Vnitřní obdélník musí být pečlivě oříznut a ohnutý podél přerušovaných čar:


Umístíme náš displej dovnitř, upevníme obrazovku a boční stěny lepidlem na taveninu, je také lepší vyplnit dráty lepidlem, aby nedošlo k jejich vytržení, pokud se náhle, náhodně zavěsí na:


Z vnější strany by to mělo být takto:


Krok 3 Připravte snímač teploty.
No, jaké hodinky bez teplotního senzoru! Nejlepší volbou je digitální senzor. Nejlevnější je DS28B20. O jeho výhodách můžete mluvit donekonečna, zkrátka. Pro výpočet teploty nepoužívá procesor Arduino, připojuje se k Arduino pouze jedním drátem (funguje pomocí protokolu OneWire). DS28B20 lze připojit mnoha způsoby. Použijte externí napájení tím, že jej napájíte od 5 V přes kolík VDD, zbloudilý výkon připojením kontaktů VDD a GND, nebo můžete najít vylepšený zbloudilý obvod. Všechny možnosti mají své klady a zápory. Zaměříme se na externí napájení, připojíme VDD na +5, GND na GND, DQ na Arduino pin, potřebujeme také použít rezistor 3,3 kOhm pro utažení DQ k napájení. Schéma je následující:


Odpor je nejvýhodněji umístěn vedle senzoru, připájený mezi nohami. Uvolňuji DS28B20 v různých případech, je nejlepší vzít v případě TO-92. Pinout senzoru je následující:


Prostředním kontaktem je datová sběrnice DQ, připájejte k ní drát a jeden z rezistorových kontaktů (4,7 kOhm):


Izolujeme střední kontakt od bočních pomocí elektrické pásky. Ohýbáme druhou nohu rezistoru a společně s drátem jsme pájeli na Vdd pin. Přiřaďte třetí pin GND, zaznamenejte barvy vodičů a izolovejte všechny zbývající kontakty.

Krok 4 Příprava ovládacích tlačítek.
Nastavení času a data bude možné dvěma způsoby. Přes port port nebo tlačítka. V náčrtu hodinek je k dispozici použití tří tlačítek (Set, Plus, Minus). Ale můžete se dostat se dvěma vypnutím tlačítka mínus. Pájet tlačítka na desce plošných spojů:


Nezapomeňte zaznamenat barvy vodičů, abyste věděli, k čemu vede. Tlačítka mají jeden z vodičů společný, připojí se k GND. Paralelně s knoflíky jsme pájeli keramické kondenzátory se značkou 104 (eliminovali efekt chrastění kontaktů).


Pájené dráty se lépe vyplňují horkým lepidlem.

Krok 5 Připravte WS2812.
Adresovou pásku WS2812, nebo spíše jen jednu LED WS2812, použijeme pro zvýraznění stroje. Odřízl jsem jednu LED z pásky, ale můžete si je zakoupit samostatně. Lepíme WS2812 ze spodní části stroje a pájíme na něj následující dráty: +5 (kladný vodič), GND (záporný vodič), Din. Upozorňujeme, že páska s adresou má směr signálu. Proto musí být signální vodič připájen k terminálu Din (vstup signálu).


K dekoraci je potřeba LED. Je volitelné, hodinky budou fungovat i bez ní. Trochu dopředu, fotografie podsvícení:V náčrtu je 5 světlých barev, ale můžete upravit vlastní barvy úpravou náčrtu.

Krok 5 Vložení veškeré elektroniky do psacího stroje.
Nakonec přejděte k psacímu stroji. Rozebíráme to. Umístíme dříve připravený displej na místo pro prst:


Vedeme dráty z displeje na pravé straně židle. Snímač teploty DS28B12 je umístěn nad levým zadním kolem. Vodiče ze senzoru by měly být pevné a samotný senzor by měl viset na drátech, aniž by se dotýkal detailů pouzdra:


Arduino bude umístěno na levé straně židle. Dostaneme tam všechny dráty. Umístíme desku a pájíme dráty na místo, je snazší spočítat délku drátů. Zařízení bude napájeno přes USB. V jednom svazku bude nutné kroucení a pájení mnoha vodičů pro napájení. Doporučuji kroucení a pájení v malé vzdálenosti od Arduina, umístit je do zadního nárazníku a přivést do Arduina pouze dva napájecí dráty. Spojení je následující:

USB +5 - Arduino +5 - Oled Vcc - DS28B20 Vdd - WS2812 +5 (kroucení a pájení dohromady)
USB GND - Arduino GND - Oled GND - DS28B20 GND - WS2812 GND - Společné z tlačítek (kroucení a pájení dohromady)
Oled SDA - D8 Arduino
Oled SCI - D9 Arduino
1 tlačítko Set - D2 Arduino
Tlačítko 2 Plus - D3 Arduino
Tlačítko mínus 3 - D4 Arduino (volitelné)
WS2812 Din - D5 Arduino
DS28B20 DQ - D10 Arduino

Čísla pinů lze v náčrtu změnit. Po pájení všech vodičů můžete začít sestavovat pouzdro:


Krok 6 Upravte a vyplňte náčrt.
Jako obvykle potřebujeme programovací prostředí Arduino IDE. Pokračujeme oficiální webové stránky a stáhněte si ji.

Děláme to pro vás pohodlnější. Můžete si stáhnout instalační program, nebo ho můžete pouze archivovat, není žádný rozdíl.
Nyní potřebujeme knihovny:

OLED_I2C - přichází s Arduino IDE
OneWire - odkaz ke stažení níže
Adafruit_NeoPixel - Stáhnout odkaz níže

Tyto knihovny můžete nainstalovat tak, že přejdete do části „Správa knihoven“ samotné Arduino IDE. Najděte je podle názvu a nainstalujte. Pokud máte problémy s internetem, stáhněte si níže uvedené archivy a rozbalte je do složky „knihovny“ umístěné v místě, kde jste nainstalovali Arduino IDE.

Na tyto hodinky mám dva náčrtky. První se zobrazením sekund:A druhá možnost bez sekund:Vyberte si z níže uvedených souborů.


Stahujte soubory projektu
10
10
9.5

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
3 komentář
Autor
Dobré odpoledne Hodinky jsou napájeny přes USB. Existuje více vodičů, takže jsem pro komunikaci s počítačem umístil USB-TTL pod psací stroj. A ano, počítá se čas sám Arduino, Nepoužil jsem modul RTC.
Pamatuji si, že ocas vodičů (který je skryt za zelenou „obrazovkou“) vede ke zdroji energie?
A zdá se, že čas se bere ze samotné Arduiny, což není úplně správné, protože přesnost nebude příliš vysoká. Je lepší použít samostatný hodinový modul, například ds3231.
Stolní hodiny od psacího stroje
Přesněji by to nebylo „od psacího stroje“, ale „u psacího stroje“! úsměv

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...