» Chemie a experimenty »Způsoby, jak vyzkoušet zlato

Metody ověřování zlata


Zdravím obyvatelům našich stránek!
Tento článek je o zlatě. Příběh je tento: rozhodl se autor kanálu YouTube „Fiery TV“ koupit zlato na ... Aliexpress.

První věc, která přijde na mysl, je to, jaké zlato může být Aliexpress. Pokud se ale podíváte pozorně a přečtete si recenze o produktu, je zřejmé, že se zdá být skutečným zlatým listem 24 karátů.
Obecně platí, že jak se zbavit pochybností, autor to stále objednal a balíček byl doručen, nyní zkontrolujeme, zda je na Aliexpressu opravdu možné objednat skutečné zlato a vezměte ho za hranice, dobře, současně zkontrolujte domácí úkol způsoby, jak testovat zlato a jeho test.
Snubní prsten 585 se tedy podrobí testům:

Tady je takový zlatý řetízek, kovaný mistry v 90. letech z dentálních korun, cigaretové fólie a něco jiného:

Když hodnotitel zkontroloval tento řetězec, řekl, že zde nedosáhl ani 500. testu.
Dále zkontrolujte malý kousek určitého červeného řetězu velmi podobného zlatu:

Podívejme se na vzorek „zlaté“ mosazné armatury:

Testujte činidla na bronzovém produktu:

No, zkontrolujeme zlatý list objednaný na Aliexpressu sám:

Tak pojďme začít. První a nejoblíbenější metoda, který byl nalezen na internetu - je tření podezřelého žlutého produktu na dno keramického hrnku.

Zlatý pásek by měl zůstat na drsném povrchu keramiky (to je v případě, že výrobek skutečně obsahuje zlato), a pokud výrobek není zlato, pak by se pás v tomto případě neměl ukázat vůbec zlatý, ale tmavě šedý, v každém případě to říká "Legenda".


Jak ale vidíme, i mosazné kování zanechává na keramice lesklé zlaté stopy. A upřímně řečeno, bronz není pozadu. Možná někde v paralelním vesmíru tato metoda opravdu funguje, ale autor to ve své dílně neopravil.
Další cesta ověření pravosti zlaté mince je její zpracování roztokem amoniaku. Podstata této metody je založena na skutečnosti, že měď a slitiny mědi reagují s roztoky amoniaku, zatímco amoniak se stává jasně modrou (amoniak mědi).

Měděný drát ponořený do sklenice s kapalným amoniakem začne pomalu reagovat, otáčení tekuté modře, zlaté předměty vyrobené ze zlata mohou být v tomto řešení po libovolnou dobu.

Jak se očekávalo, tekutina ve skle s mědí získala namodralý nádech.

Podobně amoniak působí na mosazný produkt, okamžitě rozpouští oxidový film na povrchu kovu a vytváří modrý amonný měď:

To ukazuje, že bohužel v mosazném kování není zlato. Na samotném kování se objevují černé skvrny a po vysušení se objeví světle modrý povlak.

Nyní zopakujme experiment, ale s bronzem. Autor tento případ sám roztavil a s jistotou prohlásil, že obsahuje 80% mědi a 20% cínu.

A tak to, co pozorujeme: bavlněná vlna zvlhčená roztokem amoniaku se nezmění modře, špinavě šedá a povrch bronzu se nijak nemění. Zdá se, že naopak začne svítit ještě silněji. Z toho lze vyvodit následující závěr: třením amoniakem může pomoci odlišit bronz od mosazi.
Pak zkuste setřít malé zlato:

Po otření prstence se barva bavlněné vlny nezměnila, takže je vše v pořádku. Mimochodem, měď je také přítomna ve šperkové slitině zlata, ale nereaguje.
Řetězec 500. vzorku také nezbarví bavlnu a neznámý fragment červeného řetězce také neovlivnil barvu bavlny.


Další zajímavý způsob - Toto je kontrola zlata octem, produkty údajně vyrobené ze zlata by měly v octě ztmavnout. Podívejme se na to. Bereme kyselinu octovou (70%).V tomto případě nebyly zaznamenány žádné změny. Metoda nefunguje.
Další cesta - použití dusičnanu stříbrného ve formě lapisové tužky.

Při kontaktu mokré tužky s aktivnějším kovem než stříbrem by se na povrchu produktu měla objevit tmavá skvrna, která se skládá z nejjemnějšího stříbrného prášku.

Jak vidíte, mosaz reaguje okamžitě, ale bronz s vysokým obsahem cínu je již stabilnější, ale musíte mu věnovat čas, abyste si všimli nějaké reakce:

Zlaté předměty nereagují žádným způsobem lapis tužkou (zlatý list s Aliexpressem), ale měděný drát ztmavne, když přichází do styku s dusičnanem stříbrným:


A nejtvrdší ze všech řemeslných metod - ověření pomocí roztoku farmaceutického jodu.

Vysoce aktivní jód okamžitě začne reagovat s mědí. Pokud je jód přidán do mosazi nebo bronzu, je pozorován stejný účinek, ale mnohem pomaleji.

Když se jód aplikuje na výrobky ze zlata, zlato po dlouhodobém kontaktu ztmavne a získá mírně duhové skvrny.

Takovými duhovými tóny člověk pochopí, že je to stále zlatý předmět a je čas přivést ho klenotníkovi k vyleštění, protože takovou skvrnu rozhodně nevymažete, zejména z řetězu.
Neznámý červený řetěz také ztmavl, jako jiné zlaté předměty, ale existují pouze duhové odrazy.

Nejčistší čínské zlato bylo také testováno s jodem, nereaguje s jodem vůbec a bez ohledu na to, jak autor kapky jódu na kousky zlata neztmavl.


Je tedy čas přejít od metod babičky k profesionálnějším a určit, jaké vzorky jsou tyto zlaté listy. Kyselina dusičná (přibližně 70%) nám pomůže při stanovení.

Kyselina této koncentrace se používá ke stanovení zlata 500. vzorku. Pokud dáte takovou kyselinu na mosaz, pak dojde k násilné reakci a okamžitě bude jasné, že zlato tady necítí (i když zlato vůbec necítí).

Bronz také docela aktivně reaguje na kyselinu dusičnou:

Obracíme se na ověřování zlatých předmětů:

Zlatý řetězec 500. vzorku ležel v kyselině asi minutu bez známek rozpouštění, ale červený řetězec bez vzorku byl působením kyseliny vážně ovlivněn.

Můžeme dojít k závěru, že řetěz bez identifikačních značek má test pod 500. a pravděpodobně mnohem nižší.
Nyní připravujeme řešení pro 585. test. Trochu kyseliny dusičné, trochu destilované vody a pár kapek kyseliny chlorovodíkové.


Ponoření do kyseliny neovlivnilo barvu kovu a nikde není vidět přechod z jedné barvy na druhou.Podívejte se na tyto a další zajímavé experimenty v originále Video autora:

Dále autor připravil řešení pro 958. test zlata. Ukázalo se, že roztok je jasně oranžový, což, jak to bylo, naznačuje jeho sílu.

Drop na zlatý list.


Kapka kyseliny se dotkne zlatého listu a okamžitě hoří přes nejmenší póry, skrz které smočí list papíru, který je pod ním. Obecně platí, že toto zlato nemá 23 karátů, uděláme řešení pro 900. test.


Tentokrát jsou tmavé skvrny mnohem menší a téměř neviditelné, ale toto zlato rozhodně neobsahuje 22 karátů a pravděpodobně má čistotu 21 karátů.

No, zjistili jsme, že se řetěz opravdu ukázal kolem 500. testu, prsten, jak je psán na 585. testu, ale zlatý list bohužel není 24 karátů nebo dokonce 23, v nejlepším případě 21, oh lháři s úzkýma očima, dobře, alespoň nelhali tím zlatem.
10
10
10

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
1 komentář
Možná někde v paralelním vesmíru tato metoda opravdu funguje
Existuje jiná keramika!

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...