» Chemie a experimenty »Kouř bez ohně udělej to sám

DIY kouř bez ohně

Ahoj milí čtenáři aobyvatelům našich stránek!
Může však být kouř bez ohně, na rozdíl od učení lidové moudrosti? Tuto otázku často kladou děti. A odpověď zní ano! Jednoduchá reakce mezi dvěma chemikáliemi může být použita k vytvoření syntetického a docela neškodného kouře.
V tomto článku vám autor kanálu YouTube „NightHawkInLight“ řekne, jak provést takovou reakci.

Nejčastěji se takový kouř používá v umělecké fotografii k vytvoření zvláštních efektů. Ale i jednoduchý pozorovatel bude mít zájem uvažovat o takovém kouři.

Materiály
- amoniak
- kyselina chlorovodíková
- Soda
- Ubrousky.

Nástroje používá autor.
- Chemické pipety
- Skleněné nádoby
- Ochranné brýle, rukavice

Výrobní proces.
Potřebujete tedy pouze dvě chemikálie - kyselinu chlorovodíkovou a běžný amoniak, který je v každém domě. Kyselina chlorovodíková se nejčastěji prodává v železářstvích a domácích chemických obchodech. Je balen do sklenic označených kyselinou chlorovodíkovou. Nejčastějším využitím je čištění a sterilizace místností a předmětů.

Tento typ kyseliny je velmi leptavý a může způsobit popáleniny, proto používejte tuto „látku“ se všemi bezpečnostními opatřeními a ve vhodném vybavení (rukavice, brýle)!

Neruší to, že se v nádobě naplní voda s rozpuštěnou jedlou sodou, takže je-li to nutné, je možné rychle neutralizovat kapky na kůži.


Takto působí na mince a činí je tak křehkými jako sklo.

V důsledku reakce, která probíhá mezi kyselinou chlorovodíkovou a amoniakem, se tvoří pevné bílé krystaly chloridu amonného. Obě látky uvolňují určité množství páry, které se spolu se vzduchem za účasti vzduchu okamžitě promění v chlorid amonný. Vzhledem k tomu, že je látka v plynném stavu agregace, je velmi podobná běžnému bílému kouři. Ve skutečnosti jde pouze o těkavou stopu netoxické bílé soli.


Pomocí lékařských pipet přenáší experimentátor malé množství kyseliny a amoniaku na ubrousek, jen několik kapek.Ukázalo se, že roztok je velmi úspěšný - obě látky v mikro dávkách na vzdušné, volné ubrousky okamžitě začnou produkovat velké množství páry. Je důležité, aby se vzájemně nepřímo dotýkali vzduchovou mezerou.
Pokud by autor smíchal dvě kapaliny, účinek by byl minimální, protože chlorid amonný by v roztoku krystalizoval rychleji než odpařený do vzduchu.

Zde můžete získat zajímavé fotografie.Děkujeme autorovi za jednoduchý, ale zajímavý experiment k produkci kouře bez ohně!
Všechny dobré nálady, hodně štěstí a zajímavé nápady!
Video autora najdete zde.
10
10
10

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...