» Chemie a experimenty »Tekutý reostat (experiment)

Kapalný reostat (experiment)Ahoj všichni, začínám provádět řadu experimentů, které jsem již dlouho chtěl dělat. Konkrétně bude tento článek věnován experimentu s vodičem kapaliny a vytvoření reostatu na jeho základě. Takový reostat může ovládat různé kapacity, od několika wattů po několik stovek nebo dokonce tisíce kilowattů, avšak v druhém případě budou rozměry reostatu velmi velké. Ale obecně mě nezajímá reostat, mám zájem o vlastnosti tekutých vodičů, v mém případě je to obyčejná voda s dirigentem ve formě kuchyňské soli. Pojďme tedy začít podnikat.

Potřebné materiály a nástroje:

Seznam materiálů:
- stolní sůl a voda;
- drát (mám měď);
- desky;
- šroub, matice (a další kousek pro držadlo);
- samořezné šrouby;
- super lepidlo;
- kousek měkké trubice;
- dráty, napájení, LED nebo jiné zatížení.

Seznam nástrojů:
- pila;
- ;
- šroubovák;
- ;
- .

Výrobní proces:

První krok. Základna
Nýtoval základnu pro sanitku z desek, vše bylo možné lepit lepidlem nebo kroucenými šrouby. Můžete vytvořit základnu z jiných materiálů, například z drátu.


Krok dva Ventil
Upnutím trubky zredukujeme průřez vodiče kapaliny, v důsledku čehož prochází menší proud. Zde je samozřejmě vhodnější použít faucet, ale měl by být vyroben z plastu nebo jiného materiálu, který nevede proud. Můj návrh však funguje dobře a co je nejdůležitější, jasně.

Svorka byla vyrobena ze dvou tyčí, nalepena matice na horní a nabroušený šroub, který byl na konci zkroucený. K hlavě šroubu byl jako rukojeť přivařen čep. Nejprve jsem chtěl vyrobit lisovací část dřeva, ale všechno fungovalo pevně, v důsledku toho jsem si vzal minci, má vybrání, do kterého vstupuje konec šroubu. Tady jsou takové mini-zlozvyky. Kusy tyčí jsem našrouboval šrouby.

Krok tři Sluchátko
Nainstalujeme trubici, připojím ji pomocí drátěných držáků. Do trubice instalujeme elektrody z obou stran, v mém případě je to měděný drát. Měď ze soli a elektrolýza se samozřejmě rychle ničí, ale nechtěla jsem si pohrávat s nerezovou ocelí, a kvůli experimentu je měď dost.

Konce elektrod se zasunou do otvorů v desce a přilepí se. Nakonec můžete nalít a elektrolytovat, v mém případě je to voda s vysokým obsahem soli. Přidal jsem inkoust z tiskárny jako barvivo. To je vše, nyní pájejte dráty, hledejte zdroj energie a zátěž.

Krok čtyři Experimenty


1. Jako experiment jsem připojil 12V / 4W lampu, netáhl jsem reostat a začala elektrolýza. Jde o malou oblast elektrod, není pro takovou sílu navržen a reostat neumožní proud, než jen dokáže.

2. Připojil jsem LED z baterky, nevím, kolik to je Volt a Watt, ale 9V koruna nesvítí vůbec svou energií. Reostat ovládá LED dokonale, nedochází k žádné elektrolýze nebo je možná příliš slabá a já ji nevidím. Není tak snadné zcela vypnout LED pomocí reostatu, musíte trubku velmi utáhnout, abyste z ní vytlačili veškerou vodu.

3. Připojil jsem motor z pohonu společně s LED, reostat dokonale řídí otáčky a jas LED se mnohem snadněji nastavuje, rozsah nastavení se zmenšil. Skutečnost je taková, že motor je schopen pracovat při nižším napětí než LED. Zatímco motor snižuje rychlost, LED již nesvítí.
Pokud jde o elektrolýzu, s takovou zátěží to pokračuje, ale ne příliš aktivně.

Závěry
Reostat je životaschopný, jeho výkon závisí na oblasti elektrod a provozní napětí závisí na délce trubice (vodivý kapalina). Čím dále jsou elektrody od sebe, tím menší je vodivost a tím větší je požadované napětí.

Nedostatek reostatu je samozřejmě ve vývoji plynu a ohřevu kapaliny, ale, jak jsem řekl, myšlenkou není vůbec vytvořit reostat. V tuto chvíli mě zajímá, co se stane s velkým proudem v nejtenčí části vodiče kapaliny. Drát jednoduše shoří a voda se může rozložit na vodík a kyslík. Zkušenost to samozřejmě ještě nepotvrdila a nepotvrdí to pravděpodobně, protože se snížením průřezu klesá proudová síla, která je nezbytná pro rozdělení vody na kyslík a vodík. Ale v tomto případě můžete zkusit zvýšit napětí ...
Pokud máte nápady, co ještě s takovým reostatem zkontrolovat, napište, provedeme experiment!
6.5
8
6

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
18 komentáře
Autor
A jak se to může stát, vysvětlete? Uzavřená nádoba, která vydrží obrovský tlak, dvě elektrody uvnitř ... Nejprve elektrolýza může a bude, dokud se tlak nezvýší. A co potom? Výbušný plyn uvnitř hoří a znovu se změní v chtol?))
V každém případě zůstane voda uvnitř nezměněna. Nebo ne?)
Citace: Dmitrij
Žádná elektrolýza pod tlakem
Toto je nové slovo ve vědě.)) Skutečnost, že nevidíte vizuálně vývoj plynu, neznamená, že neexistuje elektrolýza.
Autor
Nedochází k žádné elektrolýze pod tlakem, jako je vaření. Ale tohle je úplně jiný příběh a můj další domácí :)
Taras
Nemůže dojít k elektrolýze, nemáte rtuť ani galium. Aby bylo možné vynechat miliony wattů a ne vařit, musí být velký, což ovlivní odpor, v důsledku toho se ztratí velká energie i při maximálním průřezu. Kromě toho jsou důležité nejen celkové rozměry, ale také rozměry nejužší části. V souladu s tím bude minimální průřez omezen nebo je nutné změnit konstrukci.
Ha, samoobslužný obvod, to je něco ...
Autor
Elektrolyt se vaří, elektrody se zahřívají elektrolýzou. Může být vyrobena v plastovém nebo kovovém kbelíku, pak si myslím, že se nebude vařit přes noc z 5A.A pokud se vaří, nechte vařit, maximální voda se vaří a buňka sama přeruší obvod.
2 Ivan_Pokhmelev
... Jakékoli zatížení bude zahříváno a stejné, bez ohledu na jeho typ ....
Koza rozumět ...
... Kapalné plnění není o nic lepší ...
Nepřišel jsem na to, ačkoli kdybych visel překližku se všemi zvony a píšťalky na zdi, možná by nic nebylo.
... Zavolá se elektronické zatížení. ;) ...
Vyzkoušel jsem dvě možnosti - terénní pracovníky jako klíče s nichromovým rezistorem a terénní pracovníky jako aktivní rezistory, ovládané externě, z ovládací desky. Druhý je lepší, ale je to jen to, že nikdo nepotřebuje ...
Jeden ku jednomu - konec je 2 až 600 wattů, co to sakra je elektronický ekvivalent, 1,2 mm nichrom, 4 litrová pánev vaří po dobu 5 minut. A sklenice - no, je horká a snadno klesá. Smaltovaná pánev s úchyty.
A jak jsem udělal mocnou zátěž. Vzal jsem PEV, keramické rezistory, nichromové spirály, které se objevily za paží (samozřejmě jsem nepotřeboval potřebný odpor), dejte dráty dolů a dejte je do 3 litrové sklenice vody! yahoo
Citace: ino53
žárovky v roli zátěže nejsou příliš dobré - zahřívají se, vyhoří, tlukají,
Jakékoli zatížení bude zahříváno a stejné, bez ohledu na jeho typ.
Zatížení kapalinou není o nic lepší - nestabilní, vytéká, odpařuje se a podléhá elektrolýze.
Pokud se vám nelíbí žárovky - sada kanalizací + výkonný tranzistor na radiátoru s páskem, který stabilizuje proud. Vyvolá se elektronické zatížení. ;)
Zajímavé je, že bude nutné hledat. Ale myslím trochu jinak - opravená nebo čerstvě vyrobená paměť je spuštěna na 4-6–8 hodin, žárovky jako náklad nejsou příliš dobré - zahřívají se, vyhoří, tlukají, teď nemůžete najít zdravý školní reostat. Možná přinese tento design ...
místo kuchyňské soli potřebujete jedlou sodu
mozkomíšní tekutina, krevní plazma má relativně dobrou elektrickou vodivost a omluvte mě, moč! xaxa
Autor
Ano, vím, grafitové pobřeží pro další experimenty)
Autor
Nabíjel jsem z invertorového svářeče pomocí elektrolyzéru baterie, někde v diskuzích bylo téma
Zajímalo by mě, jestli lze proud upravit do 5 ... 10 A při 14 V, tj. 1,5 ... 3 Ohm (testovací nabíječka do auta)
Místo měděných vodičů je nutné použít grafit, mohou být odebírány ze starých baterií, protože měď je rychle oxidována, a místo kuchyňské soli je nutná jedlá soda (uvolňuje vodík), jinak vyjde chlór a bude toxický, plyn musí být odstraněn, protože bude ještě více zvýšit odolnost rozpouštění v kapalině
Autor
krev je vhodná, vede i vynikající proud)))
Kapalina v trubici je jako prasečí krev-)))))

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...