» Roboti »Tři mikroroboty

Tři mikrorobotyRobot, který sleduje linii nebo provádí jiný jednoduchý algoritmus, nikoho dlouho nepřekvapí. Pokud ovšem není tak miniaturní jako tyto tři domácí autor pod přezdívkou shlonkin. Když se na ně podíváte zepředu a zdola, je zřejmé, jak se od sebe liší:
V prvním robotu jsou oba fototranzistory nasměrovány dolů a další LED dioda je také nasměrována dolů. Může určit aktuální jas povrchu pod každým z nich a jeho změnu při pohybu. Zejména může být naprogramován tak, aby fungoval jako klasika robotza řádkem:Ve druhém robotu je pouze jeden ze dvou fototranzistorů nasměrován dolů. Proto nemůže sledovat čáru, protože nemůže určit, kterým směrem se má otočit. Ale díky druhému fototranzistoru, směřujícím dopředu, určuje jas světelného zdroje umístěného v přední části nebo osvětlenost povrchu objektu v přední části. Robot má také tři paralelní LED diody, z nichž dvě svítí dopředu a mírně na stranu a třetí - dolů. Můžete je spravovat pouze současně.

Třetí robot má jeden fototranzistor nasměrovaný dopředu a na jeho stranách jsou dvě nezávisle ovládané LED diody, také nasměrované dopředu. Střídavě je přepínáte podle signálu z fototranzistoru, můžete určit, na které straně je překážka, a obejít ji. Softwarová podpora této funkce není dosud připravena. Vzhledem k tomu, že robot nemá fototranzistor směřující dolů, bylo nutné zastavit pod ním.

Všechny tři roboty jsou vyráběny na mikrokontrolérech ATtiny85 a jsou napájeny bateriemi LIR2032, které mají stejnou velikost jako buňky CR2032, ale na rozdíl od nich jsou dobíjitelné. V Japonsku, kde autor žije, lze takové baterie zakoupit jako součást dobíjecích baterek v obchodech „vše za 100 jenů“. Vzhledem k tomu, že počet fototranzistorů a LED v mikrorobotech je odlišný, jejich obvody jsou také odlišné. Ve všech případech jsou však motory poháněny velmi zajímavými tranzistory MOS 2N7002K MOS s vestavěnými ochrannými a zenerovými diodami. Ve druhém robotu, kde jsou tři LED paralelizovány, nejsou připojeny k mikrokontroléru přímo, ale klíčem na stejném tranzistoru.

Všechny fototranzistory se používají jako elektrické motory typu ASDL-6620 - od pagerů, které byly v minulosti oblíbené. Od podobných motorů používaných dnes v mobilních telefonech se liší velikostí. Výstředníky jsou odstraněny z hřídelí motoru, namísto nich jsou kladky kladeny z trubice.

Software pro roboty je k dispozici ve dvou verzích. z toho je určena Arduino IDE, další odstraněné z Githubu (odkaz je přerušen v originálu, proto zde není zobrazen), je zapsán v C ++, ale stále používá Arduinské knihovny. První mikrorobot, který tento software provozuje, se chová jako klasický robot sledující linii, druhý zkoumá povrch a vydává světelné signály jiným robotům stejného druhu a třetí po překonání této části softwaru projde překážkami. První dva roboty jsou sestaveny na prknech typu perfboard, třetí na desce s plošnými spoji.
7
6
6.3

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...