» Elektronika » LED diody »Výroba žárovky s patronou E27

Výroba lampy s držákem žárovky E27


Na kuchyňském stole visí lampa se spořičem energie typu bagel: výkon - 24 W, držák lampy - E27.

Jak ujistil výrobce (respektovaná společnost OSRAM), bude to trvat nejméně 15 000 hodin, ale vyhořel po 1,5 letech. Dal jsem poslední náhradní. Ale protože tyto lampy stojí slušně (někde kolem 500 rublů - ušetříte dost peněz), začal jsem přemýšlet, jak vyrobit LED lampu, která tuto nahradí (nyní mám prstenové radiátorové desky pro LED diody typu emitor, pak už nemám byl). A pak jsem si vzpomněl na článek, kde autor předělává energeticky úsporné zářivky E27 a používá pouze pouzdro se základnou z nich.

Poté, co jsem tento problém našel v pořadačích časopisů, začal jsem studovat materiál a dospěl k následujícímu závěru: žárovka popsaná na konci článku nebude fungovat dlouho a „zemře“ na degradaci v důsledku přehřátí.

LED diody mají nejvyšší účinnost ze všech zdrojů záření. Nejlepší LED diody mají téměř 50%. (Pro srovnání: žárovky - 5-8%, halogeny - 10-15%, úspora energie - až 25-30%. Výkonné LED diody jsou tedy velmi horké a netolerují přehřívání - začíná degradace, tj. Světelný tok se snižuje, když LED funguje při zvýšených teplotách přechodu (a maximální teplota přechodu je 60 ° C) každý watt výkonné LED uvolní se jeden watt tepelné energiea musí se někam vzít, jinak ...

V článku autor pájí vysoce výkonné LED diody přímo na desku vyrobenou ze skleněného vlákna potaženého fólií, aniž by přemýšlel o rozptylu tepla, bez použití tavného lepidla nebo tepelné pasty, a ještě více - radiátoru. Na druhé straně jsou desky sestaveny podle obvodu napájení s odporem omezujícím proud. K celkové teplotní rovnováze nepřidává nic dobrého. Proto musí pro chlazení používat chladič pro výkonné LED diody! (Všimli jste si, že mluvím jen o výkonných LED?).

Autor využívá kapacitanci pro výkonové LED diody v silových obvodech, což negativně ovlivňuje úspory energie. Například páječka o nízkém napětí 25 W je napájena blokem ze sítě, po demontáži, kterou uvidíme filmový kondenzátor 10 μF x 400 V. Avšak měřením proudu, který spotřebuje ze sítě, uvidíme, že je 0,71 A, tj. 220 V x 0,71 A = 156 W! Co tedy uložit?


Proto vám doporučuji používat ovladače PWM jako zdroje napájení. Obvykle mají galvanické oddělení na výstupu, ochranu proti zkratům na výstupu, otevřený obvod atd.Výkon takových ovladačů je 1–2,5 W (pokud ovšem není určen k napájení velkého počtu výkonných LED nebo polí). Při obsluze takových ovladačů se lze vyhnout mnoha problémům.

Na fóru Bright Angle (Barnaul) jsem byl přesvědčen, že nárůst LED čipu vede ke snížení jeho zahřívání při stejném provozním proudu. Například 1-W LED (čip 38x38 mil) se zahřeje více než 3-W (čip 45x45 mil) při proudu 300 mA.

Na balkóně ležela energeticky úsporná baterie s víčkem E27 (chválu „Plyushkinovi“, že ji nevyhodil, i když byl vadný!). Opravdu se chystá chytit.

K chlazení LED jsem použil radiátor o rozměrech 50x49x15 mm.

Má 8 žeber, u takového radiátoru má povrch přibližně 200 cm². 30 cm² stačí k odklonění jednoho wattu tepelné energie. Proto, i když uložíte chladič v kruhu vnitřního průměru energeticky úsporného krytu (Ø43 mm), je tato oblast dostatečná pro chlazení šesti výkonných 3-W LED pracujících v jednom wattovém režimu.
Všiml jsem si středu a sedadel pro LED diody, jakož i kruhu, podél kterého by měl být umístěn radiátor.

Bruska a pilník vyřezali z radiátoru až do Ø43 mm (průměr krytu).

Pro žárovku jsem použil 3-W 3HPD-3 LED s tepelnou teplotou 4500 K (čip 45x45 mil). Při pokojové teplotě 24 ° C a proudu 300 mA se LED zahřeje na 40 ° C (plocha použitého radiátoru je 30 cm - informace z fóra Bright Angle). Můj chladič proto stačí k ochlazení 6 z těchto LED do pracovní teploty. Pomocí horkého lepidla jsem nalepil LED diody na místa označení na radiátoru a odložil sestavu pro sušení.

Vyvrtal jsem otvor ve středu Ø3,2 mm pro upevnění chladiče.

Po zaschnutí horké taveniny jsem začal pájet LED diody. Použitý drát MGTF o průřezu 0,17 mm². K upevnění chladiče na kryt jsem použil rozpěrku 6 mm - nyní diody LED nevyčnívají z jejich krytů.

Označeno „+“ na vodičích pro následnou instalaci.

Použil jsem ovladač HG-2205B PWM s charakteristikami: Uin = 90-260 VAC, Uout = 10-20 VDC, Iout = 300 mA. Tento ovladač lze připojit od 3 do 6 jedno wattových LED, které jsou zapojeny do série.

Řidič je uzavřený a měl by být chráněn před zkratem na kovových částech, včetně chladiče. Po načtení detailů z energeticky úsporného předřadníku jsem použil desku jako ochranu řidiče před zkratem k chladiči.

Zbývá pouze sestavit lampu.

Namísto koblihy jsem zašrouboval lampu (neexistovaly žádné jiné kazety pro E27) a změřil teplotu v kontaktním bodě jedné LED pomocí radiátoru s multimetrem VC9808 +.


Po dlouhodobém provozu (do hodiny a půl) zařízení vykazovalo 44 ° C, což je normální teplotní režim.

Vizuálně svítí žárovka jako žárovka o výkonu 60–70 wattů a ze sítě spotřebovává pouze asi 7 wattů.


Tato lampa půjde se mnou do země, protože jsem už dlouho chtěl osvětlit místo. A jsou zde všechny kazety E27. Možná to používám k tomu, abych vytvořil něco jako světlomet, osvětlil parkoviště auta.
10
10
10

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
1 komentář
Stepan
Nejsem proti technické tvořivosti, ale náklady na standardní, obecně přístupnou lampu o výkonu 6 až 7 wattů nepřesahují 50–100 rublů. Nevidím žádný důvod odmítnout.

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...