» Truhlářství »Snadný způsob, jak ušetřit dřevo a udělat z desky hluboký talíř

Jednoduchý způsob, jak ušetřit dřevo a udělat z desky hluboký talíř

Ahoj milí čtenáři aobyvatelům našich stránek!
Mnoho řemeslníků ráda vyrábí desky různých tvarů ze dřeva, ale při soustružení se téměř 90% materiálu často mění v piliny. Ale co cenný druh dřeva?
V tomto článku vám autor kanálu YouTube „Michail Demin“ řekne, jak z desky vytvořit hluboký talíř.

Když děláte tento domácí, jen 30-40% dřeva se stane pilinami.

Materiály
- Desky z tepelného popela o tloušťce 20 mm
- PVA lepidlo
- Lepicí páska, maskovací páska
- Brusný papír, oboustranná páska
—  Lněný olej.

Nástroje používá autor.
—  Profesionální respirátor 3M
—  Kotoučová pila
—  Bezpečnostní posunovač
- Soustruh
- Reer, Meisel, Chisel
—  Svorky
—  Pásová pila
—  Šroubovák
- Vládce, kompas, šídlo
- Čtvereček, metr, tužka.

Výrobní proces.
Autor tedy koupil desku z termopopelu o tloušťce 20 mm a velikosti 605x165 mm. Nicméně, to už bylo zkosené a autor potřebuje jeden sudý okraj. Proto spojí jeden okraj obrobku na kotoučové pile. Zároveň používá nastavitelný bezpečnostní posunovač.

Tento druh dřeva je velmi krásný, masivní a vzhledově není horší než různé exotické druhy dřeva. Má vynikající odolnost proti vlhkosti a je velmi snadno zpracovatelný. Se všemi těmito vlastnostmi není pryskyřice.


Nyní tuto desku rozdělí na dvě stejné poloviny.


Dále jsou desky spojeny rovnoměrným koncem k sobě, na nich je střed. Nyní autor označí čtyři kruhy kompasem, krok mezi nimi je stejný jako tloušťka desky a je 20 mm. Středová kružnice bude dole na desce a její velikost může být zvolena individuálně. U velitele činil 230 mm.Pak Michael postaví stůl pásové pily pod úhlem 45 stupňů a rozřezává obrobky podle označení.
To jsou podrobnosti, které, když se obrátí vzhůru nohama, se shromáždí v kuželu. Zpočátku očekával, že vyrobí talíř s celkovou výškou 60 mm, ale zapomněl, že je tam také dno. Výsledkem bylo, že deska byla vysoká 80 mm.


Nebyl příliš rozrušený a vyrobil polotovary pro druhou desku se širším dnem, ale se stejným vnějším poloměrem 300 mm.


Dalším krokem bude proces lepení.Aby se zabránilo přilepení produktu na pracovní stůl, chrání jeho povrch běžnou lepicí páskou. Poté jsou všechny spoje součástí namazány lepidlem, spodní dva polokroužky jsou na pracovním stole zataženy dohromady a horní část je upevněna maskovací páskou.

Zde autor udělá jednu chybu, stálo za to přilepit segmenty s přesahem a nevytvořit jeden společný kloub.Kromě toho se na horní část produktu naloží cihly a táhne se spolu se svorkou, s rohy umístěnými pod jeho rty.


Je tedy čas připojit plánovanou podložku, musí to být provedeno s maximální přesnostíUpevňovací body šroubů jsou označeny šnekem, vyvrtány otvory pro piloty a podložka je našroubována dovnitř dna. Autor se pokusil zachytit samořezné šrouby tak dlouhé, že do dřeva vnikly maximálně 8 mm.Vyskytl se malý problém. Hrana obrobku spočívá na stroji. Autor musel udělat obložení pro čelní desku.Také vnější hrana lehce přilne k posteli, musí být také mírně naostřena pilníkem.


Nejprve autor brouší vnější část stěn desky.


A opět potíže, lepidlo nemělo čas na zaschnutí za den a obrobek praskl na kloubu. To by se nestalo, kdyby se oblouky překrývaly. Po správnosti kresby dřeva však mistr honil víc.


Pomocí oboustranné pásky nalepil na pracovní desku list jemného brusného papíru a vyleštil spoje obrobků.Nyní, jako svorky, bylo rozhodnuto použít radiální obložení desky. Celá struktura je fixována pro lepení následujícím způsobem. V tomto případě jsou zapotřebí dvě příčné tyče, aby se svorky neotáčely nahoru.Přebytečné lepidlo se odstraní sekáčem, čelní deska je instalována na svém místě a můžete pokračovat ve zpracování.Vzhledem k tomu, že dřevo termálního popela je velmi ostré a autor nebude brousit, ale spíše cyklovat stěny. Poté následuje broušení.Dále je ve spodní části vytvořena drážka pod kazetou.


Všechny vnější povrchy desky jsou broušeny, leštěny a otírány lněným olejem.Autor se mýlil s průměrem drážky pod kazetou a musel ji mírně rozšířit.Obrobek se převrátí a obložená čelní deska se odstraní.Dokud se stěny neotevírají zevnitř, je nutné produkt dodatečně přitlačit zadní vřeteníkem s podšívkou.


Nyní mají stěny stejnou tloušťku a produkt je vyvážený. Dno můžete brousit, dokud nebudou odstraněny zbývající otvory ze šroubů.


Téměř vše je připraveno, standardní broušení povrchů následuje v následujícím pořadí drsnosti brusného papíru: 80 - 120 - 180 - 240 - 320 - 500.


Finální olejování a talíř je připraven! Místo lněného oleje, který nemá velmi příjemnou vůni, je lepší použít voskový olej, který lze vyrobit nezávisle na šípkovém oleji a přírodním včelím vosku. Tato směs je při kontaktu s potravinami naprosto bezpečná a spolehlivě chrání dřevo před vlhkostí. Při použití je vhodné používat domácí fén na vlasy, předehřívání povrchu. Naneste v několika vrstvách.
O receptu na tuto impregnaci se dozvíte vtento článek.

To jsou krásné talíře, které dostal Michail. Mají poměrně tmavý odstín, ale to je přirozená barva termálního popela.


Děkuji autorovi za poměrně jednoduchou, ale účinnou techniku ​​pro ukládání dřeva a výrobu talířů!

Všechny dobré nálady, hodně štěstí a zajímavé nápady!

Video autora najdete zde.
9
9.2
9

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
5 komentáře
Host Sergey
A udělat z pevné silné desky na soustruhu není snazší?
Host Igor
Z turnera ... velmi cool ... Vezmu to do služby ... S
Host Artem
a pokud v něm uděláte nudle? talíř se nerozpadne? nudle namočené v ničem? Nebo je to jen dekorativní talíř?
Host Igor
Jo, velmi jednoduchým způsobem ...
Host Vladimir
Třída !!!

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...