» Truhlářství »Výroba kulaté misky z dřevěných segmentů

Výroba kulaté misky z dřevěných segmentů

Ahoj milí čtenáři!
Výroba kulaté misky z dřevěných segmentů

Z níže uvedeného článku se dozvíte, jak vyrobit kulatou misku z dřevěných segmentů.
Následující popis a pokyny jsou převzaty z kanálu YouTube Matthias Wandel.Mistr tento vzorek vyrobil z dubu a pak se pokusil z něj udělat misku.

Potřebné materiály a nářadí:


- dub;
- ruleta;
- tužka;
- čtverec;
- svorky;
- soustruh;
- sekáče;
- stolní pila;
- pásová pila;
- malý;
- PVA tesařské lepidlo;
- brusný papír;
- cyklónový vysavač;
- jointer;
- konečná kompozice na bázi oleje;Obtížnost je opravit misku pro další práci a přidat dno. Protože přesnost tohoto tvaru je menší než ideální, mistr se rozhodl, že nejlepší možností by bylo, aby vnitřní spodní okraj misky byl absolutně kulatý a kuželový, což by se shodovalo se stejným kuželovým „korkem“.

Ale pán nemá otočné upínací pouzdro pro instalaci tohoto formuláře.Proto bylo rozhodnutí mistra lepit polotovar na kousek překližky. Nanesl lepidlo (viz na předchozí fotografii) a potom ho přitiskl na překližku.Potom našrouboval překližku na přední panel soustruhu a potom otočil vnitřní okraj tak, aby byl kónický.
Jakmile byl kužel připraven, překližka musela být znovu odstraněna. K tomu použil mistr tenkou pilovou čepel u stolní pily a prořízl misku po celém obvodu. Materiál nebyl zbytečný, protože přesto bylo nutné trochu „proříznout“ úzký okraj obrobku.Mistr nechtěl udělat dno mísy z jediného kusu dřeva, protože se sezónním smrštěním může deformovat. Proto vytvořil sendvič ze tří vrstev se střídavými směry vláken.Potom mistr přilepil disk ke dnu, aby upevnil soustruhovou desku.
Ořezávání obrobků.Poté, co byl obrobek řezán, měl mistr nápad, aby se dostal pod kužel na pásové pile.Poté byl pomocí malki změřen úhel na dně mísy ....... pak byl tento úhel zkontrolován na dně.
Kužel je broušen.

Master nastavil stejný úhel podpory nástroje jako úhel podpory kužele.Zkontrolujte fit.Jakmile se pán rozhodl, že uložení dílů je dost dobré, přistoupil k lepení. Na obě části aplikoval hodně lepidla, protože kloub nebyl lepivý.Upínací díly se svorkami.Přední panel soustruhu je stále připevněn ke dnu mísy.Soustružení práce znovu.Pracovní proces.Vnitřní povrch je obecně kruhový, s výjimkou dvou švů kolem ráfku a švu mezi stranou a dnem. Naštěstí je tu stále dost tlouštky misky, takže ji můžete trochu snížit.Zpracování misky z vnějšku.
Šálek je plně zaoblený. Pro práci bylo stále hodně tlouštěk, takže miska byla zmenšena na 10 mm. a byla vytvořena malá křivka, která připomínala zvonek.Poté se miska rozemele.Nepořádek na soustruhu. Během provozu vysavač pracoval, hadice byla vedle sekáče. Nasával většinu leteckého prachu, ale ne třísky.Zbývalo přijít na to, jak odstranit ten dočasný kus dřeva, který byl lepen dříve.První myšlenkou bylo snížit dno pásovou pilou. Pila má dostatek místa na výšku.Ale pak se mistr rozhodl přeskočit misku na kloubu. Není tedy nutné narovnat rovinu mísy.

Spár má řezací hlavu s průměrem 50 mm a relativně úzký otvor kolem řezací hlavy, takže zarovnání dna misky se uskutečnilo bez problémů.Po několika průchodech musí být dno zkontrolováno z hlediska rovnoměrnosti. Pokud je dno zakřivené, je nutné provést kónickou část, aby se situace napravila. Chcete-li to provést, lehce zvedněte jednu stranu misky, když mísa prochází řezací hlavou kloubu.Po tesařství se dno šálku stalo úplně rovným. Ale pán chtěl, aby dno bylo mírně konkávní. Výstupem by bylo velké upnutí příslušenství aby čelní panel držel okraj mísy na soustruhu, ale master takové upínací zařízení nemá.

Proto se mistr rozhodl vybrat spodní část stolu. Připojil zarážku k dorazu a zvedl nůž asi 2 mm nad stůl ...... pak položil misku na čepel a pomalu ji otočil kolem své osy, aby vybral dno.

Musel provést několik dalších pohybů, pokaždé, když posunul zadní zarážku o trochu zpět, aby ořízl dostatečně velkou plochu.Je vybráno dno misky.Mísa, pohled shora.Protože se jedná o šálek, nemělo by to propustit vodu. Pro tento účel je nejlepší povrchová úprava na bázi oleje.
K provedení olejové úpravy mísy používá master trojúhelníkové tyče.S pěti vrstvami laku byl pohár krásný a lesklý.

Pokud se vám líbí domácí autor, zkuste to zopakovat a vytvořit.

Děkuji za pozornost.

Uvidíme se brzy!
5.5
6.5
6.5

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
1 komentář
našrouboval překližku na přední panel soustruhu ... tenký pilový list ve stolní pile ... Všimněte si, že přední panel soustruhu je stále připevněn ke dnu mísy ... Vnitřní povrch je většinou kulatý, s výjimkou dvou švů ... mísa byla snížena na 10 mm ... dno musí být zkontrolováno z hlediska rovnoměrnosti. Pokud je dno zakřivené, je nutné provést kónický řez
Pan WARENIC je jako vždy věrný sám sobě! hlupák

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...