» Chemie a experimenty »Účinek triboluminiscence nebo způsob, jak krystaly zářit

Účinek triboluminiscence nebo způsob, jak krystaly zářit

Ahoj milí čtenáři aobyvatelům našich stránek!
Ve škole a ve studentských dnech vám ukázali různé fyzikální a chemické experimenty, ale víte, jak udělat záře krystalů?
V tomto článku vám autor kanálu YouTube Igor Beletsky ukáže tento úžasný efekt a řekne, jak jej lze zopakovatdomů podmínky.

Materiály
— 
- Cukr rafinovaný.

Nástroje používá autor.
- Kleště.

Testovací proces.
Například při zničení krystalů se objeví poměrně jasná záře. Aby se tento účinek opakoval doma, je ideální přírodní křemen. Pro experiment nejvyšší kvality by jeho krystaly měly být průhledné. Lze je zakoupit za velmi málo peněz.


Igor našel pár takových krystalů. Neměly by však být zasaženy obličeji proti sobě, účinek bude slabý a krystaly rychle ztratí svůj vzhled díky čipy a trhlinám.Nejlepší a nejkrásnější způsob, jak tohoto efektu dosáhnout, je jednoduše přitlačit krystaly proti sobě plochými plochami a ostře posunout jeden po druhém. I při běžném osvětlení místnosti je tato záře již viditelná.Možná si myslíte, že se jedná o jiskry, jako jsou ty, které byly získány z pazourku v zapalovači. Ale není tomu tak, a tak nebude možné získat oheň. Igor mírně snížil celkové osvětlení v dílně a nyní můžete vidět, jak krystal jasně zářil. Fenomén sám se projevuje v několika zlomcích sekundy a je srovnatelnější s bleskem.

V naprosté tmě je tento efekt velmi obtížně filmovatelný na kameře a nesnáší veškerou jeho krásu. Mechanismus a fyzika tohoto jevu dosud nebyla stanovena dostatečně přesně, ale nejčastěji je tento účinek vysvětlen záři mnoha elektrických výbojů, které vznikají, když se od něj oddělují mikroskopické částice krystalu. Zhruba řečeno jde o zničení povrchu krystalu na mikroúrovni.

Samozřejmě ne všichni z vás hned najdou křemenné krystaly.Autor navrhuje sekat obyčejný kus rafinovaného cukru ostrým pohybem. Jas světla v tomto případě však bude velmi slabý a lze jej pozorovat pouze v úplné tmě.


K efektu triboluminiscence dochází také při ostrém oddělení lepicí pásky na cívce. Igor také vysvětlil, že to nelze provést za pokojových podmínek. Účinek se projevuje pouze ve vakuové komoře. V komentářích k videu se však objevila zpráva, že při odvíjení izolační pásky z černé textilie byla pozorována modrá záře.


Stále na internetu najdete fotografie tohoto efektu, když se nože otáčejí v prašném vzduchu. Vyplývá to z kontaktu pískových zrn s laloky. To se nazývá efekt Kopp-Atcells na počest vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu.
Kromě toho se někdy může vyskytnout i v ledových krystalech.

Děkuji Igorovi Beletskému za příběh o jednoduchém, ale velmi zajímavém a krásném efektu!
Opakujte tento domácí experiment a můžete překvapit nejen děti, ale i dospělé, protože to opravdu vypadá fantasticky. Je také zajímavé, co se stane, když je jeden krystal upevněn na hřídeli motoru a přitlačen k jinému? Bude luminiscence během tření krystalů z rotace konstantní?

Všechny dobré nálady, hodně štěstí a zajímavé nápady!

Video autora najdete zde.
9.6
9.8
9.4

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
1 komentář
Autor
Co je to? dobrý efekt. A bez prohlížení článků a vyhledávání v * Google?

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...