» Pro garáž »DIY osvětlení dílny / garáže

DIY osvětlení dílny / garáže

Zdravím obyvatelům našich stránek!
V tomto článku se budeme věnovat tématu rozpočtu LED osvětlení od udělej to sám, což je ideální pro osvětlení garáží, dílen i jiných místností.


Základem naší tvorby bude tedy obvyklý stropní vodicí profil pro sádrokartony o šířce 28 mm. Typ profilu zde není zásadní a můžete použít absolutně ten, který vám nejlépe vyhovuje. Délka profilu je 3 m, určíme rozměry budoucí lampy a označíme. Autor vyrobí lampu o rozměrech 70 x 70 cm.


Nůžky na kov vyrábíme řezy ze 2 stran. Je velmi výhodné procházet perforací aplikovanou na profil.

Po provedených řezech na 4 místech ohneme profil do čtverce a ponecháme malý ocas na pár centimetrů pro upevnění. Pomocí úhlu nastavte úhel 90 stupňů a upevněte jej klipem.

Vyvrtáme díru a sestavíme ji pro nýty.


Určitě můžete použít šrouby, ale autorovi se nýtovací varianta více líbí. Když je rám připraven, ze stejného profilu vyřízneme příčníky. Děláme jejich počet podle našeho uvážení. Vrtáme a nýtujeme.
Rám je připraven. Nyní vytvoříme všechny potřebné otvory pro dráty.
Další fáze. Zde potřebujeme nejběžnější LED pásek, například s Aliexpress.

Pásky tam lze nalézt zcela odlišné, s různými typy LED, vícebarevné a jednobarevné, s ochranou proti vlhkosti a bez ní. V tomto případě použijeme běžný LED pásek na LED velikostech smd5050. Použijeme stuhu s čistě bílou žárou (bílá).

Světlo z toho nebude žluté a dá modré. Pokud plánujete použití lampy v místnostech s vysokou vlhkostí as možností kondenzace, jakož i při přímém kontaktu s vodou, je nutné použít silikonovou izolaci (vodotěsnou) nepromokavou pásku.

Bez naléhavé potřeby je lepší nepoužívat pásek LED v silikonu a existuje několik důvodů. Zaprvé to stojí víc a zadruhé, že nejnepříjemnější silikonový povlak v průběhu času začne žloutnout, zakalit a projít méně světla.

Takže, s tím, možná, přišel na to. Před nalepením pásky odmašťujte povrch profilu. Pro větší spolehlivost izolováme místa, kde jsou dráty pájeny, tepelně odolnou kaptonovou páskou.

V extrémních případech bude fungovat i modrá elektrická páska. Nyní vezměte pásku a nakrájejte ji na potřebné segmenty. Musíte řezat na speciálně určených místech. V tomto případě je délka jednoho segmentu 65 cm.

Nyní přejděte na štítek. Pro lepší přilnavost lze pásku a profil předehřát pomocí vysoušeče vlasů.


Když je celá páska vložena, vyrobíme malé vodiče pro pájení. Je to docela nudná a monotónní práce, pokud pracujete pomocí řezačů drátů. Ale Číňané nestojí a dovolí vám to několikrát zrychlit, s pomocí takového zázraku vynálezu jako striptérka.

Když jsou vodiče chráněny, pocínujte je a jemně pájejte na LED pásek. Pro tyto účely je lepší použít páječku s tenčí špičkou.


Není nutné napájet každý pásek LED samostatným drátem, jak to udělal autor. Stačí zapnout 1 segment a poté pomocí propojek napájet zbytek. Uvědomte si však, že při takovém připojení lze pozorovat malé poklesy napětí na extrémních vedeních. Proto si autor tuto možnost připojení nevybral.
Dalším krokem je navléknutí všech vodičů do dříve vytvořených otvorů. V případě potřeby můžete kontaktní podložky chránit před rozbití lepidlem tavitelným za horka. Dále přinášíme hlavní přívodní dráty. Pájíme všechny klady (+) z LED pásů na jeden a všechny mínusy (-) na druhý, čímž získáme paralelní spojení všech segmentů pásky.


Pro izolaci používáme smršťování. Když je vše připraveno, položíme dráty do profilu, vezmeme multimetr a nastavíme jej na kontinuální režim řetězů. Elektrické obvody nazýváme zkratem na skříni.
Pokud je zařízení tiché, pak je vše v pořádku. Nakonec připojte napájecí konektor.To je vše, lampa je připravená. Jako zdroj energie je vhodný jakýkoli zdroj napětí 12 V s dostatečným výkonem. Pro tyto účely jsou staré počítačové zdroje napájení, které lze nyní získat zdarma, dobře nebo prakticky za nic, skvělé. Spotřeba proudu jedné takové lampy při napětí 12V je asi 2A. Po jednoduchých výpočtech získáme 24W energie.

Znáte-li tyto parametry, můžete snadno zjistit, kolik takových světel lze připojit k jakémukoli napájení. Tento počítačový napájecí zdroj je například schopen dodávat proud 18 A přes 12 voltové vedení.

Podle výpočtů stačí k napájení až 9 z těchto svítidel. A nyní pár slov o čínských spínacích zdrojích. Všechno je tady trochu komplikovanější. Je nutné zvolit takovou jednotku s výkonovým rozpětím 20-30% nebo více. Například, pokud máme zátěž 10A, pak bude lepší napájet napájení ampérem 12-13. Toto jednoduché pravidlo ochrání vaše napájení před předčasným selháním.

Dobře, zavěsíme lampu na správné místo. Montáž na strop se provádí pomocí 4 šroubů ve tvaru ex.

Namontujeme lampu na její místo, poté pomocí otevřeného klíče otočíme šrouby a tím upevníme.


Teď, vrhněte světlo.

Díky velkému počtu LED diod je osvětlení měkké, bez ostrých stínů a velmi příjemné pro práci. Všechny lampy jsou napájeny jedním napájením počítače. V případě potřeby lze jas nastavit plynule pomocí regulátoru stmívání nebo PWM.


Aby se zabránilo blikání, je důležité použít vysokofrekvenční PWM regulátor. Nastavení jasu je velmi plynulé a umožňuje vám dosáhnout účinku měsíčního světla. Kamera to nepřenáší, ale naživo to vypadá velmi neobvykle.

Nyní se dotkneme tématu světelného toku a světla. Pro měření nainstalujte telefon ve vzdálenosti 1 m od lampy a spusťte aplikaci pro měření osvětlení.

Jak vidíte, osvětlení je asi 1000-1100 lx.Podle informací z Wikipedie lze takové osvětlení pozorovat v televizním studiu. Tento ukazatel je také optimální pro všechny druhy zámečnické práce. Mimochodem, osvětlení obytných prostor je obvykle 150-200Lx.
Nyní shrneme některé výsledky. Mezi výhody těchto přípravků patří: nízká cena a snadná výroba. Cena všech materiálů pro výrobu jedné takové lampy je asi 7-8 dolarů. Další výhodou je vysoká energetická účinnost. Podle informací z internetu jsou LED diody až 10krát účinnější než klasické žárovky, přičemž jejich životnost je prakticky neomezená. Další výhodou je bezpečnost. Lampa pracuje při mimořádně nízkém napětí 12V, což umožňuje použití takového osvětlení ve vlhkých a jiných nebezpečných oblastech. V případě potřeby také toto napětí umožňuje, aby osvětlení fungovalo nezávisle na baterii. A poslední výhodou je svoboda jednání. Můžete sestavit lampu absolutně jakéhokoli tvaru a velikosti, aby vyhovovala vašim potřebám. Nalepte na něj LED pásek alespoň metr, nejméně kilometr, vše záleží na vaší fantazii.To je vše. Děkuji za pozornost. Uvidíme se brzy!
8.6
9.3
8.4

Přidejte komentář

  • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
   šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
   promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
   zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
   kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
   teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
   not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
   posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
   špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
   cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
   třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
   ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
1 komentář
i
LED osvětlení garáže (dílny) je spíše podsvícení než osvětlení. Tolik trápení jako v tomto článku, je snazší koupit ...
Například jsem to udělal.
Od příbuzných a sousedů jsem vzal žárovky zářivek (zkontroloval jsem multimetrem, u kterého se ukázalo, že polovina funguje). Koupil jsem to částečně z luminiscenčních lamp, zčásti jsem vyrobil elektronické předřadníky (jsou ekonomičtější než ty škrticí). Bleskával žárovky v garáži takto / \. Poskytl tak osvětlení podlahy, aby bylo snazší vidět. A připojil některé lampy ke stropu.
Užitečné byly také škrticí balasty a spálené baňky, tzn. připojili k nim multiplikátory napětí a tím vytvořili výbojky (tj. jiskra procházející baňkami z vysokého napětí současně aktivuje rtuťové složení žárovky, to je osvětlení).

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...