» Antény »Anténa Kharchenko pro dálkový příjem DVB-T2

DVB-T2 anténa s dlouhým dosahem


Vítám všechny ty, kteří nejsou lhostejní k technickým, a nejen, vyšívání.

Chci vás upozornit na variantu antény pro vzdálený příjem digitálního vysílání. V mém produktu samozřejmě není nic zásadně nového, ale možná je myšlenka kombinace zesilovače s anténou pro někoho užitečná. Anténa Kharchenko přitahuje především svou snadnou výrobou, dobrou opakovatelností, dostatečným širokopásmovým připojením, slušným ziskem (uvedeno až 9 dB s reflektorem, ale stále nemám co měřit) s malými rozměry. Podle mého názoru to funguje lépe než známá „sušička“.

Takže o důvodech, které vyvolaly touhu vytvořit toto dílo. V našem městě je samozřejmě věž, se kterou první multiplex „čísel“ vysílá a slibuje zahrnout druhé (na dva roky nyní), ale chci sem a teď, stejně jako mnozí. V sousedním městě byl druhý balíček již dlouho zahrnut, ale samozřejmě není přijímán na vnitřní anténě a na externí anténě bez zesilovače. Měl jsem v zahradě takovou anténu, nedávno jsem ji dal sousedovi výměnou za materiál, takže bylo možné ukázat, jak to dělám.

Produkce nevyžaduje vysoce deficitní materiály, i když všechno vyjde levněji než továrně, nemluvě o super inzerovaných s příslibem přijetí 80 (?) Kanálů (existuje několik, o tomto podvodu jsem četl).

Materiály:
1. Délka kabelu 4x16 mm² - 1,5 m.
2. Kus drátu SIP - 1,5-2m.
3. Hliníkový plech tloušťky 1-1,5 mm. 60 x 200 mm. (Řezal jsem ze staré pánve)
4. Zesilovač antény z "sušičky".
5. Svorky pro připojení antény ke stožáru.
6. Silikonový tmel
7. A samozřejmě kabel a zástrčka.
8. Malá pájecí krabička.
9. Šrouby M5 (zápustná hlava) s maticemi a podložkami - 2 ks.

Nástroje:
1. Pila
2. Nůžky na kov
3. Vrták (použil jsem manuál)
4. Vrtáky 1,5 a 5 mm.
5. Založte osobní nebo plochý soubor.

Především počítáme naši anténu. Nebyl jsem nijak zvlášť obtěžován, vzal jsem si údaje o frekvencích zájmu, které mi byly poskytnuty. V mém městě je to 602 MHz (37 kanálů) první paket a 770 MHz (58 kanálů) zaslíbená sekunda. Zajímám se o data sousedů -546 MHz (30 kanálů), prvního a 498 MHz (24 kanálů) druhých multiplexů, takže na ně udělám anténu. Získané frekvence, nebo spíše průměrná frekvence, byly nahrazeny do online kalkulačky od a obdržely požadované velikosti.

V další fázi připravíme materiál - odizolujeme kabel

a SIP pro holý drát.

Vyjmeme kus hliníkového plechu ze staré pánve.

Z kabelového jádra 16 mm² (ř5,1 mm) pomocí kleští ohýbáme „osm“ antén.

Provádíme překrývání křižovatky G8 a broušením poloviny průměru pomocí pilníku.

Spojovací body jsou vyvrtány o 1,5 mm pro nýty.

Nýtujeme na spoj kabelů z hliníku o šířce 7 mm, délce 50 (s okrajem).

Pruhy ohýbáme tak, aby k nim mohl být zesilovač připevněn šrouby.

Do proužků vyvrtáme otvory ø5 mm pro šrouby, které zesilovač upevňují, zhruba řečeno na místě, pomocí samotného zesilovače jako šablony, přičemž mezi deskami udržujeme vzdálenost 10 mm (nebo cokoli se počítá). Otvory se zahloubením do průměru 7 mm (průměr zapuštěné hlavy šroubu).

V dalším kroku bych nazval výsměch zesilovače.

Zesilovač v tomto provedení není luxusem, ale prostředkem k tlačení slabého signálu kabelem, ve kterém by zeslabil první metr, k přijímači.

Vzhledem k tomu, že se nezapojil do rozvodné krabice co do rozměrů a bylo nutné ji zasunout, byly jeho hrany a standardní kabelové připevnění jednoduše barbarské - kovové nůžky - vyříznuty na požadovanou velikost a uprostřed desky se vyvrtal otvor pro samořezný šroub. Během tohoto provádění nebyly ovlivněny životně důležité orgány zesilovače.

Anténní reflektor je také vyroben podle online výpočtů. Rámy jsou ohnuty ze stejného jádra kabelu jako anténa. Velký rám je zakřivený v konstrukčních rozměrech reflektoru a malý je určen k připojení antény ke stožáru, konzolám (kovovým izolátorům) listu antény a, mimochodem, ke zvýšení tuhosti mřížky.

Rámy jsou propojeny pásem z hliníku, následovaným krimpováním kleštěmi.

Dostáváme následující konstrukci:

Mříž je vyrobena z jednotlivých drátů SIP, střídavě ovíjejících se podél dlouhých stran rámů v přírůstcích 10 mm.

Pro udržení rozteče a rozměru mřížky (pro utažení bočních stran reflektoru v přesýpacích hodinách) doporučujeme vytvořit šablonu z 10mm kolejnice rozřezáním výřezů pro rámy o velikosti. Nějakým zázrakem jsem si ponechal starou šablonu (sloužící jako podšívka pro komodu po dobu dvou let), takže neukazuji, jak ji vyrobit, a je to jasné.

Výsledkem je, že reflektor vypadá takto:

Připomíná ledničkový gril.
Obecně se samozřejmě můžete bez reflektoru obejít, ale v mém případě bylo nutné nejen zvýšit signál vzdálené stanice, ale také zeslabit signál nejbližšího, i když by to nezhoršilo další zisk (podle mého názoru nesprávný výraz pro anténu, směrový koeficient je správnější).

Připojení antény a reflektoru je vyrobeno z hliníkových držáků („kovové izolátory“).

Všechny jednodílné spoje jsou provedeny na nýtech vyrobených z jediného jádra SIP.

V případě nepřítomnosti (veškerý přebytek již byl odříznut a utěsněn) je standardní kabel jednoduše připájen k zesilovací desce.

Dále skryjeme zesilovač ve spojovací krabici a vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám potahujeme všechny spoje a díry silikonovým tmelem.

Nýtovací desku nýtujeme přes držáky k reflektoru a získáme hotový produkt:

Nemá smysl ukázat instalaci a nastavení azimutu, v menu nastavení přijímače ukážu výsledek svých pohybů:
Nejprve musíte zapnout napájení antény, protože přijímač má takovou funkci.

V nabídce nastavení přejdeme na ruční vyhledávání kanálů, nastavíme kanál, který potřebujeme, a na nižší stupnici (kvalita signálu) nastavíme anténu v azimutu. Dovolte mi připomenout, že potřebuji 24. a 30. kanál.


Sám Bůh nařídil zkontrolovat signál naší věže:

Nyní zapneme automatické vyhledávání na přijímači a podíváme se, jaké programy nás chytí:
Nejprve mě chytil druhého multiplexu vzdálené věže, přesně to bylo všechno.

Následující dva balíčky jsou téměř totožné, liší se pouze ve zpravodajských pořadech v různých oblastech.

Výsledkem je 30 kanálů, z nichž 10 se opakuje.

Ano, zapomněl jsem označit vzdálenosti k vysílačům.Pokud věříte informacím z interaktivní mapy TsETV, pak daleko v přímé linii 21 km. A k našim pouze 4 km. Úhel sklonu mezi nimi je 74 °.

Při výrobě antény nebyl vážně poškozen žádný zesilovač.
8.6
9
8.8

Přidejte komentář

    • úsměvúsměvyxaxaokdontknowyahoone
      šéfeškrábnutíhlupákanoano-anoagresivnítajemství
      promiňtanecdance2dance3prominoutpomocnápoje
      zastavitpřátelédobředobrá náladapískatlžícejazyk
      kouřtleskánícrayprohlásitvýsměšnýdon-t_mentionstáhnout
      teploirefulsmích1mdasetkánímoskingnegativní
      not_ipopcorntrestatčístvyděsitděsíhledat
      posměchděkujitototo_clueumnikakutnísouhlasím
      špatnévčelablack_eyeblum3červenat sechlubit senuda
      cenzurovánopleasantrysecret2hrozitvítězstvíyusun_bespectacled
      třástrespektlolprovedenívítejtekrutoyya_za
      ya_dobryipomocníkne_huliganne_othodibludzákazblízko
38 komentáře
Autor
Co je zajímavé, je sjednocená státní zkouška vinná, pokud zařízení a druhy antén neprochází školním vzdělávacím programem, zejména když jsem byl školákem o zvířeti jako je Sjednocená státní zkouška? Dozvěděl jsem se, že se jedná o klikatou anténu z článku „Simple Antenna and DMV Converter“ v časopise „Radio“, a neměl jsem žádný důvod ani důvěru v editory respektované publikace. Nyní, pokud jde o zavedený šum, u „číslic“, na dalších 3-5 dB nezáleží, jsou v nastavení televizoru dvě stupnice: síla a kvalita signálu, takže po 50% síly signálu není patrný rozdíl v kvalitě obrazu a zvuku. Vypadá to, že jste opravdu „mimo téma“ „čísla“.
Podle vašeho komentáře máte špatnou představu o rozdílu mezi analogovou a digitální televizí, a pokud je hluk pro první z nich kritický ve formě vln a sněhu, pak je pro něj důležitá síla signálu, ADC sám odfiltruje šum. Takto lze porovnat zvuk od nuly na gramofonové desce a na CD.
Emote
Ano, zkouška je na vině. Váš zesilovač stojí na zesílení šumu. Odpor dvou paralelně zapojených rámů 120/2 = 60 ohm bez reflektoru s ním bude menší. Funguje to normálně na kabelu 75 a 50 ohmů. Antenna Kharchenko druh smyčkových antén pro klikaté antény, je to příliš vzdálené kvůli nesprávné klasifikaci smyčkových antén v SSSR. Správné připojení zesilovačů, jako je SWA, přes změnu vyvážení SHPTU v poměru 1: 1 je minimální. Například http://vk6ysf.com/balun_1-1.htm. A všechno bude skvělé.
Autor
Zde jsem již psal o rozdílu mezi zakoupenými a řemeslnými anténami, zopakuji význam znovu: můžete si koupit vše, udělat to pro vás zajímavějším.
21 km, je to dálková recepce? V zemi je zakoupeno log-periodikum, s 555 zesilovačem. 62 km, 3 roky, žádné stížnosti. Navíc stojí pod břidlicovou střechou, takže z ulice a antény není vidět. Kharchenko udělal totéž, nelíbilo se mu to. Se stejným zesilovačem to funguje horší.
Bikvadrat je smyčková anténa se čtvercovým reflektorem. Zde je klikatá anténa
Už jsem na to poukázal, je to zbytečné! úsměv
Bikvadrat je smyčková anténa se čtvercovým reflektorem. Zde je klikatá anténa.
Takové antény vyrábím od příchodu digitální televize. Nejdříve jsem s zesilovačem zdvojnásobil (4 čtverce), pak s tebou s zesilovačem. Nyní jsou to jen dva kusy drátu 4-6 mm, 50 cm dlouhé, čtvercové nebo kulaté, plus kapací kabel. S nestabilním signálem přidávám reflektor ve formě kovové desky nebo mřížky, 15-20 procent vyčnívajících za aktivní plátno ve vzdálenosti 7-9 cm. Zesilovač (podle mého názoru) omezuje frekvence, zavádí zkreslení, kromě statického (nejen během bouřky) ho poměrně často vyrazí. Pár slov o vyladění antény. V našem regionu, první multiplex - 24 kanál, druhý - 57 kanál! Jaké nastavení !!! Je zábavné, když si lidé kupují vlnový kanál, veškerá jeho důstojnost je doladěna na rezonanční frekvenci. To platilo, když existovaly 2 televizní kanály.
Autor
Samozřejmě můžete pájet, ale chtěl jsem ukázat, jak se všechno dělá z improvizovaných materiálů, abych to mohl opakovat. Ale ne každý najde pájku a tavidlo pro hliník, a dokonce si budou myslet, že to nebude fungovat bez pájení.
Výborně! Všechny hliníkové spoje bych svařil hliníkovou pájkou.
Obávám se, že se vám to nebude líbit, pokud budete
kdokoli chce, zavolá

O správnosti terminologie zde (a nejen zde) je mnoho kopií zlomeno! úsměv
Citace: Korolev
"nulový potenciální bod"!

Nebo koblihu. . kdokoli to chce, bude tomu říkat. Samotný bagel je nakreslený „nula“ a jeho střed je „bod nulového potenciálu“. .
VŽDY bude nula
Ve skutečnosti, pokud mluvíme o anténách, pak ne „nula“, ale „bod nulového potenciálu“! úsměv
V těch bodech, ve kterých autor připojuje anténu k reflektoru - VŽDY bude „nula“ - a úplně na obrázku, než k připojení - s dielektrikem nebo dirigentem. To lze vidět pouhým okem - čtvercem, v jednom rohu „maximem“ - tam, kde je kabel připojen, a skrz úhlopříčku - musí existovat „nula“ - to je fffso. .
Autor
Absolutně neovlivněno, více podrobností zde:

Pro vytvoření anténního vzoru je nutné, aby jeho prvky byly v určitých vzdálenostech odstupňovány a vzájemně od sebe vzdáleny. Kromě toho v případě konvenčních sestav vibrátorů, ve kterých je každý vibrátor vstupující do pole aktivní, nastanou potíže při přizpůsobení se podavači, zejména v určitém frekvenčním rozsahu.

Kličková tkanina má vzhledem ke zvláštnosti svého designu jednu dvojici teček (a - a), ke které je přímo připojen podavač.

V bodech (n - n) nedochází k prasknutí vodičů anténního listu, proto vždy existuje proudová antinoda (respektive nulové napětí), bez ohledu na vlnovou délku. Tato okolnost umožňuje výdej speciálního vyvažovacího zařízení, když je napájeno koaxiálním kabelem (kabel je veden bodem nulového potenciálu) a umožňuje dosah pásma pásma antény, protože poloviční vlny úseků vodičů v bodové oblasti (n - n) mají vždy stejný směr proudu, tj. Jsou ve stejném směru fáze. [/ quote] Kromě toho má úsečka čtvrtiny vlnové délky vlnovou impedanci blízkou nekonečnu.
Khatul Madan "Připojení antény k reflektoru je provedeno z hliníkových držáků (" kovové izolátory ")."
Proč ne plastové, má to vliv na kvalitu příjmu?
Autor
A v polském odměrování není ten stejný zesilovač za to? Nyní porovnejte rozměry a náklady na tovární a domácí antény. Samozřejmě si můžete koupit všechno, jak říkal Rockefeller - že nemůžete koupit za peníze, můžete si koupit za velké peníze, ale nejde o to, ve skutečnosti dělám svá řemesla, aby moje mozky neplavaly tukem, i když si to můžu dovolit všechno koupit nebo objednat.
Jednoduché polské decimace - jedná se o jednoduché čínské decimace a indické a „zeiskové“ a dokonce i „švýcarské“ - navrhuji věnovat pozornost nákladům. Anténa popsaná v opusu je vyrobena z „hovna“, a proto je prakticky zdarma. Dlouho žít domácí výrobce, a navíc - "samostatně výdělečně činné" !!!! Přemýšleli jste někdy - proč obvyklý „motýl“ - popsaný v opusu - není produkován velkými společnostmi a prakticky není na trhu? - jeho náklady. To, cena - je téměř nulová v hromadné výrobě. Co není výhodné pro velké „hráče“. .
Úlovky 21 km a jednoduché polské decimace
Citace: Oldman
hlavní zisk je dán samotným zesilovačem,
Zesilovač je určen především k vyrovnání ztrát kabelů, kvalita příjmu se správnou anténou je na něm téměř nezávislá.
Autor
„Vlnový kanál“ je příliš rozmarná anténa, se vzrůstajícím počtem režisérů je nastavení komplikovanější a je také úzkopásmové. Máme-li vytvořit vysoce směrovou anténu, je to log-periodická, prakticky ne nižší než „vlnový kanál“.
Tento typ antény, která se nazývá ve spěchu, hlavní zisk je dán samotným zesilovačem, který musí být vybrán v celém rozsahu, a pro příjem na dlouhé vzdálenosti potřebujete anténu, jako je například vlnový kanál!
Autor
cokoli řekne, dále než 25 km od jedné z nich to nefunguje
To je případ, pokud na stejném řádku. A pokud je osada ve středu (relativního) rovnostranného trojúhelníku?
Citace: Khatul Madan
Podívejte se na mapu sítě ústředního vytápění v oblasti Tveru, kde jsou skutečně „úhel medvěda“, kde je 40-50 km k věži.

Nepleťte si - ve vzdálenosti 40 - 50 km MEZI věžemi a cokoli, co by se dalo říci - dále než 25 km od jedné z nich se nemůžete dostat žádným způsobem, pokud se nedostanete do vesmíru. Odkloníme se od jednoho, přistupujeme k druhému. Na konci roku 2018 by měli vydělat plné peníze - lidé v televizi stále mají čas a ne všechny věže stále fungují.
Autor
. V Moskvě funguje anténa s metrovým kabelem dokonale v 6. patře, 15 km od Ostankina,
O Moskvě a regionu se nemluví, pouze Ostankino se nachází v okruhu 50 km. s možným příjmem „na hřebík“, a dokonce i ve městě samotném, bude stačit pouze odrazený signál.
Je lepší zkrátit délku kabelu než vložit zesilovač.
Správně, radioamatéři říkají: „Nejlepší zesilovač je anténa“, protože je také správné, že signál zeslabuje čím vyšší je frekvence. A je také správné, že podmínky příjmu závisí na terénu a někdy stačí zvýšit anténu o 3 -4 metrů pro sebevědomý příjem.
Síť věží je taková, že ve středním Rusku není více než 20 km k věži a všechny věže mají vysílací výkon řádově 10 kW - takže spolehlivý příjem čísel na motýlové anténě je zaručen téměř všude, i když analogový signál UHF nebyl nikdy přijat. .
Podívejte se na mapu DTEC v Tverské oblasti, kde jsou skutečně „medvědí úhly“, kde až do věží 40 - 50 km. A pokud se měřič nějak nějak dostal do cesty, pak UHF nemá šanci a příjem je hlavně ze satelitů.
Vytvořil takovou anténu už dávno a trochu experimentoval. Ukázalo se, že digitální kanály jsou velmi citlivé na délku padacího kabelu. Při zvětšení délky o více než 3 metry - digitální signál zcela zmizí, ale analogový signál je přijat. Proto sdílím své výsledky. Umístím anténu vedle televizoru - rozměry také umožňují, aby délka kabelu byla o něco menší než metr, nastavení Azimuthu - anténa je připojena jako normální UHF k odpovídajícímu televiznímu konektoru a je vyladěn odpovídající analogový kanál (nejbližší frekvence). Dále stačí „přejít na“ číslo ”a zapnout automatické ladění .. Myslím, že je lepší zkrátit délku kabelu než nainstalovat zesilovač. V Moskvě funguje anténa s kabelem metr v 6. patře, 15 km od Ostankina, věž je uzavřena vedle 9 na dachě 60 km od Moskvy - přijímá také místní věže a dokonce i Ostankino. I v záplavové oblasti Oka, v „medvědím koutku“ - jak to říká Paustovsky - tato Priokská rezervace 300 km východně od Moskvy funguje bez reflektorů a zesilovačů dokonale. takový, že ve středním Rusku více než 2 0 km od věže se nestane a všechny věže mají vysílací výkon řádově 10 kW - takže spolehlivý příjem čísel na motýlové anténě je zaručen téměř všude, i když analogový signál UHF nebyl nikdy přijat.
Zde mám až 50 km na jeden výkonný vysílač, ale na dohled a na další (místní) 8 km, ale uzavřený budovami a terénem.
Úhel je asi 90 stupňů. A kanály (frekvence) jsou jeden.Jdu k tomu druhému, ale při východu slunce začíná příjem selhat, pak se vše normalizuje
Bi-Loop anténa s SWA zesilovačem.
Citace: Khatul Madan
Pro postavu je obtížné určit oko - signál je buď tam, nebo ne.

V nastavení kanálu můžete zjistit, zda to televizor umožňuje.
Desku otevřete alespoň stříkáním. a hrany kabelů. Pak utěsněte - neuzavřete, a kabel "čerpadla" vlhkost
Okraje kabelu musí být také lakovány.
IMHO.
Autor
Tuto anténu jsem už udělal „přes vrchol“, dokonce zůstala i šablona reflektoru, předtím jsem se pokusil úplně odstranit transformátor a nastavit kabel RG-6 - neviděl jsem rozdíl. Pro postavu je obtížné určit oko - signál je buď tam, nebo ne. Možná na větší vzdálenosti to záleží. Obecně mám kabel 50 ohmů, délku 8 m. Ale už jsem byl vyzkoušen, navzdory všem ztrátám, které to funguje, jen jsem mlčel o tomto „ostění“ a věřil, že 50 ohm kabel není příliš běžný.
Kabel je žádoucí RK-75. A můžete to vést přímo z krabice za mřížemi (reflektor).
V použitém zesilovači (SWA-555) je na vstupu trans. 300 ohmů. Proto je žádoucí provést návrh antény s přibližnou hodnotou 300 ohmů. Ačkoli, samozřejmě, silný zesilovač bude „prosazovat“ - zesílí a není až do konce koordinovaný.
Zvuková práce, rozumný popis, nebudu se ptát na kabel!
Autor
Mimochodem, trubice ze silikonu téměř všichni pryč, přece jen konec konců vyschne.
Autor
Nakonec jsem to načerpal do silikonu až po kontrole. Fotografie jen ukazuje, co je třeba udělat.
Při vytvrzování může epoxidová část odtrhnout jakoukoli část. Ale to, co bych opravdu udělal jinak, bylo nastavení dříve těsnění, ne poté.
Autor
Nebylo to po ruce, a pak byla epoxidová kapalina příliš vysoká, pak by bylo nutné celé pájení potřít plastelínou. No, tam jsem tlačil tmel celým svým srdcem, takže design je již neoddělitelný.
Vynikající biquadratový výkon. Jediné, co bych udělal, bylo zaplavení celé desky epoxidem.

Doporučujeme si přečíst:

Podejte to pro smartphone ...